
Подсъдимият бос на задкулисието у нас Иво Прокопиев протегна ръка към 700 млн. лева, заделени от държавата, за да подпомогне гражданите и фирмите, ударени от кризата, пише „Монитор“.
Докато обществото и институциите са впрегнали всичките си сили и внимание в битката срещу коронавируса, затъналият в борчове разградски олигарх е на път да пробута свой доверен човек в ръководството на Българската банка за развитие. И така да се добере до хранилка, от която да точи свежи пари за фирмите си. Целта на боса е да превземе отвътре ББР, за да сложи ръка върху средствата, с които само преди дни беше увеличен капиталът на трезора. 500 млн. лева от тях трябва да отидат за подпомагане на малки и средни предприятия. Останалите 200 млн. лева пък са за безлихвените кредити, с които през търговските банки трябва да се подпомогнат нуждаещите се българи. Сега обаче милионите са на път да отидат в джобовете на Прокопиев и другарите му от задкулисието, става ясно от решение на Надзорния съвет на Българската банка за развитие, депозирано за вписване в Търговския регистър.
С него се предлага в новото ръководство на ББР да влезе досегашният директор на Българската агенция за експортно застраховане Панайот Филипов. 46-годишният Филипов е един от най-верните кадри на кръга „Капитал“, но, за да прикрие следите си Иво Прокопиев най-нагло се опита да отвлече вниманието от себе си като го припише не на друг, а на изконния си враг – депутата и издател на „Телеграф медиа“ Делян Пеевски. Пеевски от години е трън в очите на задкулисието именно заради усилията си да спре далаверите на олигарсите у нас чрез законодателните си инициативи и заради политиката на медиите си да разкриват всички престъпления на босовете, обрали обществото ни с 30 млрд. лева само от Костовата приватизация. В резултат на това се превърна в мишена на целенасочена кампания, провеждана през платените пионки и медии на същите тези олигарси, които редовно, без грам факти, с памфлети, основани само на лъжи, му пришиват своите простъпки. Така, присъдружният сайт на кръга „Капитал“ на говорителката на Иван Костов Стояна Георгиева най-нагло се опита да обяви вчера, че Филипов бил свързан с Делян Пеевски, използвайки брадясала и опровергавана хиляди пъти опорка за имагинерна връзка между депутата и фирмата „Водстрой 98“. Че такава връзка няма е елемантарно да бъде проверено с най-просто търсене в изцяло публичния търговски регистър. Същият, който кадрите на „Капитал“ цитират, за да направят инсинуацията си. Това обаче няма да го видите нито в тази им статия, очевидно сътворена под диктовката на „властелина на опорките“ Прокопиев, нито в предните им творения.
А каква е истината? Тясно свързан с обкръжението на Иво Прокопиев, Филипов е едно от протежетата на любимия ресторантьор на Иван Костов – Славчо Христов. Влезнал във финансовите кръгове на страната в тъмните времена на 90-те и банковите фалити, звездата на Филипов изгрява именно, когато „олимпиеца“ Христов застава през 2000 г. с протекциите на ментора си Командира начело на Българо-руската инвестиционна банка, преименувана по-късно на СИБанк. В трезора Филипов първо е ръководител на управление „Клонова мрежа“, а след това оглавява новооткрит градски клон на СИБанк в София, специализиран в обслужването на ВИП клиенти и разполагащ с обществен трезор.
С предложението верният кадър на кръга „Капитал“ да влезе в борда на ББР всъщност лъсна и истинската цел на атаката, която Иво Прокопиев и присъдружните му медии предприеха, за да бъде сменено доскорошното ръководство на банката. Преди седмица бяха уволнени главният изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев и останалите членове на борда, след като именно медиите на Прокопиев съобщиха, че ББР е отпуснала 75 млн. лева на колекторска фирма. Раздухването от „Капитал“, „Дневник“, „Медиапул“ и останалите присъдружни сайтове на кръга „Капитал“ на случая съвпадна с увеличението на капитала на банката и макар да се оказа, че сделката е била одобрена преди близо половин година, Мавродиев беше отстранен от поста си. Сега лъсва, че по този начин Прокопиев реално си е разчистил пътя към овладяването на трезора, а оттам и до достъп до свежи държавни пари за фирмите си, затънали в дългове. Казваме разчистил, защото в банковите среди се знае, че преди години, той имаше кредит в ББР, но в последствие беше отрязан от трезора. В резултат на това медиите от кръга „Капитал“ подеха продължителна яростна кампания срещу ББР. Изданията на „Телеграф медиа“ ще продължат с разкритията си и за това, а и за наглия опит на Прокопиев да се докопа отново до държавна хранилка.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране