Концентрацията на власт в един служител на МВР, който ще установява нарушение на пътя и ще налага глоба с един фиш, създава условия за корупция. С това становище антикорупционната комисия отказва съгласуване на някои от промените в Закона за движението по пътищата, пише „24 часа“. Те бяха предложени от Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата и МВР и предвиждат наказателните постановления да се връчват веднага на пътя.
Сега пътният полицай само съставя акт, който трябва да се връчи, за да може да се обжалва, а наказателното постановление се пише от негов началник, след което отново се търси нарушителят. След промените пътният полицай ще пише фиша за глоба, ще отнема книжка или ще спира колата от движение. Това ще мотивира униформените да искат пари, а шофьорите да им дават, смятат от Антикорупционата комисия.
Новият начин на глобяване ще изисква един свидетел. Това обикновено е вторият полицай в патрула, което също създава корупционен риск.
Комисията, ръководена от Сотир Цацаров, е открила недостатъци и в предвидените възможности за връчване на фиша за неправилно паркиране, като се залепя за колата. Според КПКОНПИ няма правила за закрепване на фиша. Освен това може да бъде издухан от вятъра, свален от дъжда или скъсан от случаен минувач.
“24 часа” потърси Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата за коментар на аргументите срещу промените. Оттам обаче отказаха, защото още не са получили официално позицията на КПКОНПИ. Всички коментари обаче щели да бъдат разгледани и обсъдени допълнително.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране