01.04.2019 | 16:14
„Общата“ тераса на шефа на КПКОНПИ се оказа с частна сауна  и  барбекю
Достъп до нея има само от апартамента на видния антикорупционер
Така изглеждат обявата за апартамента на Георгиев през 2016 г. и навесът на "общата" тераса.

Терасата в един от апартаментите на председателя на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобити имоти (КПКОНПИ) Пламен Георгиев, за която той твърди, че всъщност представлява обща част от кооперация, е снабдена с частна сауна за шестима души.

Освен това на нея са разположени зимна градина, алпинеуми, душ и барбекю, до които има достъп единствено през жилището на Георгиев, информира неправителствената организация „Антикорупционен фонд“.

Разминаване има и между декларираната от шефа на КПКОНПИ цена на имота и тази, посочена в официалната обява за продажбата му, публикувана преди сделката на Георгиев.

 

Според обявата става въпрос за луксозно обзаведен тризонет с две тераси. Към 2016 г. жилището се продава за 265 000 евро, докато бившият прокурор твърди, че го е закупил през следващата година срещу значително по-малка сума – 150 000 евро.

От „Антикорупционен фонд“ прилагат и плановете за тризонета, от които личи, че „забравената“ за деклариране тераса на второ ниво не прилича на обща собственост, а е изцяло свързана с първото ниво на апартамента“.

Обяснението на Пламен Георгиев бе, че става въпрос за обща част, въпреки че до нея има достъп единствено неговият апаратамент. Той цитира и трайна практика на Върховния касационен съд в тази посока. Именно отсъствието на въпросната тераса от имотните му декларации бе основната причина данните в тях да се разминат с четвърт милион лева с цените на имотите му, посочени в Имотния регистър, за което съобщи сайтът „Биволъ“.

Терасата е покрив, а данъчните оценки са сбъркани. Отговорът на Пламен Георгиев

„Въпросната тераса обаче не е част от жилището, а представлява тераса-покрив, която е обща част на сградата по смисъла на чл. 38 от Закона за собствеността, поради което не е обект на индивидуални собственически права и не подлежи на деклариране от страна на етажните собственици. Константна е практиката на Върховния касационен съд, че покривът на сградата, вкл. и когато може да се ползва като терасата на едно от жилищата, се включва в общите части на сградата, при което наличието на достъп до него само от един от обектите не променя тази му характеристика“, твърди Георгиев, на когото предстои да води пълна проверка за евтините имоти, продадени от „Артекс“ на представители на властта.

Според позицията на шефа на КПКОНПИ стойността на терасата-покрив е 197 449,70 лв., но той не бил длъжен да я декларира.

Останалите около 50 000 лв. в общото разминаване в декларациите на Георгиев той обясни със сбъркана данъчна оценка на свое жилище, закупено през 2012 г. Според нова оценка, която той бе извадил в деня на оповестяване на позицията си – 28 март, стойността на това жилище се равнява на левовата равностойност на 106 000 евро, т.е. 207 317,98 лв., а не каквато е данъчната оценка, записана в Имотния регистър – 264 310,30 лв.

Информация от Свободна Европа

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране