– Инж. Василев, какви са основните приоритети в екологичната политика на “Топлофикация- Плевен” в дългосрочен план?
-Бих казал, че нашите основни приоритети са три. Първият е да доставяме качествена услуга на нашите клиенти, вторият е да опазваме околната среда и третият като на всеки друг бизнес субект, е да повишаваме нашата конкурентноспособност, за да може да съществуваме. Енергетиката е сложен и труден бизнес.
За решенията си отговаряш не само пред себе си, но и пред цялото общество. Всеки иска едновременно да има топло и светло и да живеем в по-чиста околна среда. Мисля, че това може да се постигне. Според мен е много важно всички ние като българи да работим за изграждането на поведенчески модел, щадящ красивата българска природа. Отговорност и грижа трябва да прояви всеки представител на бранша от човека, който се труди, за да работи по-добре дадена пречиствателна инсталация, до този, който вдигне от земята изхвърлена от някой друг найлонова торбичка.
–Представете ни успешно реализирани проекти и инвестиции в областта на опазването на околната среда
-За мен най-важната инвестиция на „Топлофикация – Плевен“ е пускането в експлоатация на когенерационната ни мощност. Това е едно изключително модерно съоръжение, при въвеждането му в експлоатация много специалисти вложиха безкрайно много труд и усилия. Зад простия израз „Топлофикацията има когенерационна мощност“ стоят безсънни нощи на много наши експерти. Казвам го, защото у нас подобен тип съоръжения се приемат вече като някаква даденост, все едно са съществували винаги. Не е точно така. Не ги е имало винаги.
За да я има тази машина или по точно казано газова турбина, която най -просто обяснено, произвежда ток, пара и гореща вода едновременно, са инвестирани милиони и наистина е плод на много труд. А когато казваме че е „модерна“, това не е самохвалство, а реалност. Турбината се управлява чрез специализиран софтуер на много високо ниво и чрез специално изградена оптична линия. Можем само да се гордеем че в Плевен и в България , имаме специалисти, които да изградят, а и да продължават да поддържат такива съоръжения. Това говори, че ние българите не изоставаме технологично от останалия свят, че сме „нация техническа“, както се казваше навремето.
–Какъв е ефектът от пускането в експлоатация на турбината?
-Основният ефект е, че изграденият специфичен паро-газов цикъл, който позволява да се произвежда електроенергия и топлоенергия едновременно, дава възможност да се поддържат по-ниски цени на парното или горещата вода, която подаваме за гражданите, училищата, болниците или пък предприятията в града ни.
В енергетиката, а и икономиката, за това си има специално дума – постига се „ефективност“. От еднакво по обем използвано гориво да произвеждаш повече и различна енергия. За това подобно производство на енергия се определя и чисто законово, като високоефективно.
–Върху какви други проекти ще се фокусирате занапред?
–Смятаме да продължим да развиваме още повече комбинираното производството на топлинна и електрическа енергия. Предстои ни един голям проект. Ще инвестираме в изграждане на заместващи производствени мощности за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия, използвайки двигатели с вътрешно горене. Така ще повишим количеството произвеждана по този модерен начин енергия. Това е в унисон със Стратегията за енергийна ефективност на страната ни, която е разработена да кореспондира с европейските политики в сектора. Надяваме се когато, реализираме тези начинания, това да се отрази положително и върху цената за крайния потребител на нашите услуги.
–В края на разговора не мога да не Ви попитам дали вече сте готови за новия отоплителен сезон?
–Всъщност на края ми задавате най-важния за плевенчани, а и за мен като директор на Топлофикация въпрос, за това ще отговоря много ясно и кратко. Мога да кажа, че приключихме с плановите ни ремонтни дейности за подобряване на състоянието на топлопреносната мрежа в Плевен и се надявам през зимата, която в нашия край по традиция е доста люта и студена, да имаме нормален и безавариен отоплителен сезон.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране