Най-уязвимите групи у нас са принудени да плащат за PCR тест, за да ползват социални услуги, сигнализираха служители на такива институции пред в. „Сега“. Това е особено голям проблем пред кризисните центрове, където търсят неотложна помощ жертви на насилие и трафик. „Това са главно жени и деца, живеещи в зависимост, принуда и едва ли не робство. Откъде ще намерят пари за тест?“, коментира служител на една от 10-те комисии за борба с трафика на хора у нас.
Цената на теста – 120 лв., е непосилна за мнозинството потребители на социални услуги, но те се оказват единствените у нас, които са принудени да си платят от джоба задължително изследване. Както е известно, PCR-тест не трябва дори при прием в болница и здравното министерство нееднократно се е обявявало срещу подобно изискване.
Изискването е абсурдно и защото в кризисните центрове по дефиниция се оказва спешна закрила на хора в безизходица. „За излизането на резултати е нужно време. В това време жертвата на улицата ли трябва да стои? При реален риск да попадне в ръцете на насилника или сводника?“, пита служителят, който се свърза със „Сега“.
Изискването за задължителен PCR тест при настаняване в социални услуги се оказа на главния здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и е нововъведение – от началото на октомври. Агенцията за социално подпомагане потвърди в отговори до редакцията, че настаняването в социални услуги става след предоставен отрицателен резултат от PCR тест, направен до 48 часа преди приема в социалната услуга. Дори при нужда от спешна подкрепа, човек трябва да представи отрицателен тест, но направен не по-рано от 72 часа преди постъпване в социалната услуга, пишат от агенцията. Оттам припомнят, че още в началото на извънредното положение настаняванията в социалните услуги в страната бяха преустановени, а изключение се прави единствено в случаи с категорично доказана спешност.
Нормативно оформено изискване за задължителен тест в центровете за социални услуги няма. Такова правило няма и в заповедите на здравния министър, с които се регламентират противоепидемичните мерки. Нещо повече – според тях в специализираните институции се допускат посещения на външни лица по изключение и по преценка на директора след представяне на декларация от посетителя, че не е в контакт със заразно болни и няма признаци на остро респираторно заболяване. Така излиза, че посетители могат да влизат без PCR тест, но потребители – не. На тест не подлежат и работещите, въпреки че често това не е единственото им работно място. Правила за приемане на нови потребители има, но те не предвиждат изследване, а поставяне в самостоятелна стая за първите 14 дни, според инструкция на Агенцията за социално подпомагане от юни.
Въпреки че тестът е изискан от главния здравен инспектор, той не е от изследванията, които се правят безплатно. Така единственият вариант за хората остава да преминат още една бюрократична процедура и да кандидатстват за друга помощ от агенцията – за непредвидени разходи, става ясно от обясненията на АСП. „Необходимостта от изготвяне на това медицинско изследване се явява инцидентно възникнала потребност и ако дирекциите „Социално подпомагане“ в страната установят, че лицето е в невъзможност да поеме за своя сметка или с помощта на близките си този разход, може да бъде отпусната еднократна помощ до 375 лв.“, пишат оттам. И добавят, че размерът на еднократната помощ следва да бъде съобразен с цената на PCR-теста и евентуално други неотложни разходи, свързани с подготовката за настаняването. „Тази помощ може да се отпусне в максимално кратки срокове предвид нуждата от бърза реакция при спешно настаняване в специализирана институция или социална услуга от резидентен тип“, уверяват от АСП.
След публикацията на „Сега“ от пресцентъра на социалното министерство поясниха, че Агенцията за социално подпомагане ще търси със здравните власти по-благоприятен вариант за прием на деца в социални услуги от резидентен тип. Един от възможните варианти е до излизането на резултатите от теста му детето да се настани в приемно семейство или да бъде прието в съответния център, но в самостоятелна стая. „Идентифицирали сме този проблем и търсим начин за решаването му“, увериха от ведомството на Деница Сачева.
И СРЕЩУ ЗАКОНА
„Според Закона за социалните услуги при необходимост от спешна подкрепа за човек в кризисна ситуация, пострадал от домашно насилие или жертва на трафик, социалните услуги се предоставят веднага, като доставчикът на услугата уведомява дирекция „Социално подпомагане“ за необходимите действия“, признават от АСП. От инструкцията за PCR-теста обаче излиза, че преди да потърси спешна помощ, човек трябва да се е подготвил поне 48 часа по-рано и да е извадил 120 лв. за тест. Въпреки че от социалната агенция твърдят, че този тест може да се покрие с еднократна помощ, това теоретично може да лиши човека от тази подкрепа в друг належащ момент. Според закона за социалните услуги подкрепата и осигуряването на подслон на лица, пострадали от домашно насилие, и на лица – жертви на трафик, не се заплащат.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране