От ГЕРБ са категорични, че няма да позволят Цвета Караянчева да бъде отстранена от поста й. Заявлението управляващите направиха по време на разискванията по искането на БСП и ДПС за предсрочното й освобождаване.
„Цвета Караянчева ще бъде председател на 44-то Народно събрание до края на месец март следващата година“, заяви депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов. Тогава се очаква да се проведат следващите редовни парламентарни избори.
„Не сте изгубили доверието на мнозинството, което ви е избрало. Днес ние съвсем убедено ще гласуваме срещу този проект на решение за предсрочното ви освобождаване. Оценяваме качествата, които притежавате, и умението да ръководите този парламент. Много често показвате тези качества по начин, който дори не отива на един председател на Народното събрание … Получавате подкрепата на много български граждани – и тази подкрепа не е от граждани, които симпатизират на управляващото мнозинство. А това е така, защото от първия момент на избирането ви вие посещавате и малки, и големи населени места, за да говорите с хората, за да чуете техните проблеми и да предложите решения“, поласка Ципов своята съпартийка.
В началото на дебата водачът на социалистите Корнелия Нинова обяви, че Караянчева трябва да си тръгне, за да се възстанови авторитетът на институцията Народно събрание, да се заздрави законодателният процес, както и в името на защитата на достойнството на българските жени. И напомни за записа, в който „тя е определена като… една кърджалийска жена“ от премиера Бойко Борисов. „Тя написа на стената си във Фейсбук: „Аз вярвам на Бойко Борисов“. Тя може да му вярва за тази оценка, то е неин избор и собствено самоунижение. Но ние не искаме повече, като председател на Народното събрание, да унижава институцията“, каза Нинова.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ подкрепи аргументите й, макар че изрази съмение, че ГЕРБ биха предприели стъпката да се лишат от човек, който е „олицетворение“ на партията. „Самата госпожа или не е разбрала за какво става дума, или се е взела твърде насериозно. Тя и днес продължава да си мисли, че искането за оставката й е просто акт на опозицията и ще отмине. Нещо повече – опитва се да дублира поведението на президента и премиера в опит да изпъкне и да печели дивиденти, но това не й се отдава и резултатът е гаф след гаф. Да се изявяваш като квартален партиен функционер е политическо престъпление срещу републиката и това историята няма да прости“, заяви Карадайъ.
А възмутените викове от редиците на ГЕРБ той репликира: „От истината ви боли, нали?“
В защита на Караянчева излезе депутатът от „Обединени патриоти“ Славчо Атанасов. „Тя не е откраднала нито една стотинка от държавата за разлика от други, които на 28 години станаха приватизатори“, обяви той от трибуната. Във връзка с грубостите на премиера Бойко Борисов към шефа на парламента като жена, Атанасов коментира: „Нека да знаем за какви географски ширини говорим – не сме нито Англия с 400 години демократични институции, нито Франция. От тази свещена трибуна са се изказвали какви ли не груби неща.“ Сринатото доверие към Народното събрание според него не било прецедент – при Жан Виденов и Иван Костов падало до 6 процента. В заключение Атанасов посочи, че патриотите застават зад Караянчева.
Бившият културен министър Вежди Рашидов пък се ядоса, че социалистите наблягат на нежеланието на премиера Бойко Борисов да идва в парламента. „Ако иска ще дойде, ако не иска – не. Поканете го в един ресторант и си говорете по мъжки“, обърна се Рашидов към Корнелия Нинова. И похвали ГЕРБ и правителството за работата им, а БСП упрекна, че нямала нищо, което да покаже за всичките си години на управление – „дори един сладолед“.
Депутатът от ДПС Хамид Хамид поздрави Караянчева с думите: „Уважаема г-жо карджалйска мъченице“. „Ако г-жа Караянчева изобщо се запомни за нещо, то това ще е кратката, но категорична оценка на своя партиен председател. Не сме съгласни обаче с него – няма място думата „кърджалийска“ в определението. Но дотам завършва нашето несъгласие с министър-председателя“, каза още Хамид. „Стига жълтини“, опита се да го пресече водещият заседанието Емил Христов.
Позицията на „Воля“ стана пределно ясна, когато водачът на партията Веселин Марешки излезе на трибуната и започна да се чуди кого биха могли опозиционните партии да предложат на мястото на Караянчева. И даде да се разбере, че няма да допусне победа на БСП, с която враждува особено силно, откакто левите депутати настояха за оставката му като зам.-председател на Народното събрание.
ИЗРАЖДАНЕТО НА ДЕБАТА
Дискусията постепенно се разводни. Йордан Цонев от ДПС реши да демонстрира богословското си образование – обяви, че редовно се сещал за библейската фраза „мерзостта на запустението“. „Отнася се до юдейския храм в Йерусалим, но ще направя аналогия с храма на българската демокрация“, каза помпозно Цонев.
Соцдепутатът Антон Кутев се обърна към управляващите с думите: „Вие всички сте безсмислени и трябва да си ходите сега.“ На което водещият заседанието Емил Христов отвърна: „Това беше сериозна обида към вашите колеги. Не познавам безсмислен народен представител. Е, познавам.“
А Кристиан Вигенин от БСП заговори за зам.-председател на парламента, но без да посочи име, който „проявява постоянен интерес към еднополовата любов“. „Сигурен съм, че има психолози, които могат да му помогнат за този особен интерес“, допълни Вигенин. В изявлението му се разпозна Веселин Марешки, който отговори: „Опазил ме бог, ако търся своята мъжественост, да се допитвам до Вигенин. Ако реша да ставам жена, ще му се обадя задължително.“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране