С кворум от 121 народни представители започна пленарното заседание. Това бе втория опит за започване на заседанието, тъй като при първия в зала се регистрираха 118 депутати. В регистрацията не участваха БСП и ДПС.
Парламентът започна работа с обсъждане на трите бюджета – т.нар. малки бюджети – на държавното обществено осигуряване и на здравната каса, и големия бюджет – държавният бюджет за 2021 г.
Този дневен ред на Народното събрание бе подреден по предложение на неговия председател – Цвета Караянчева. Депутатите гласуваха и за предложението на Караянчева парламентарният контрол да отпадне.
Депутатът от БСП Филип Попов се възмути, че не са изминали 24 часа от разглеждането на законопроектите на трите проектобюджета в комисия. Социалистът подчерта, че това е нарушение на правилника за работа на Народното събрание и настоя тези точки да бъдат оттеглени.
Караянчева отговори, че ако депутатите от БСП присъстват на председателските съвети преди заседанието ще знаят, че тази тема е била обсъдена и е била взето единодушно решение. „Ситуацията е съвсем различна от нормалната ситуация в момента“, изтъкна Цвета Караянчева.
Филип Попов обаче отбеляза, че председателският съвет няма правомощия да нарушава правилника за работа на парламента.
Спорът продължи, като Караянчева му каза, че ако е бил в пленарната зала, е могъл с вота си да изрази своето несъгласие. „Залата е приела този дневен ред и ще работим по него“, сложи точка на спора Цвета Караянчева.
В крайна сметка с гласуване предложението на Филип Попов точката да отпадне бе отхвърлено.
„Факти“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране