23.12.2020 | 18:21
Ето какви заплати ще взимат шефовете на БНБ от догодина
Управителят на Централната ни банка ще получава 20 313 лв. месечно, а подуправителите по 17 411 лева

През 2021-а управителят на Българската народна банка (БНБ) ще получава 20 313 лв. месечно, подуправителите по 17 411 лв., а останалите членове на Управителния съвет – по 5804 лева. Това е записано в Бюджета на БНБ за 2021 г., публикуван днес. Заплатите на ръководството на Централната банка се определят в размер съответно на 70%, 60% и 20% от достигнатото общо средно месечно възнаграждение на ръководителите на банките.

Припомняме, че през настоящата година гуверньорът получаваше по 17 888 лв; тримата подуправители – по 15 332 лв., а останалите членове на Управителния съвет на БНБ – по 5111 лева.

За групите „ръководен персонал“, „специалисти“ и „поддържащ персонал“ постигнатите общи средни месечни възнаграждения са съизмерими с възнагражденията на служителите със сходни функции в банките, отбелязва се в документа. Поради това не се предвиждат допълнителни средства в бюджета за увеличение на заплатите им.

Бюджет 2021

Бюджетът на БНБ се състои от два раздела – разходи за издръжка и инвестиционна програма.

Разходите за издръжка на БНБ за 2021 г. са определени на 131,8 млн. лв., като в сравнение с бюджета за 2020 г. са увеличени с 13,4 мил. лв., или с 11.4%.

В инвестиционната програма на Банката за финансиране на ново строителство, реконструкция и модернизация през 2021 г. са планирани 4,7 мил. лв., които са с 8,3 мил. лв., или с 63.6% по-малко от средствата за 2020 г.

В сравнение с бюджета за предходната година е предвидено увеличение на разходни позиции като по-големите изменения включват разходите за:

* персонал, в това число за разкриване на 60 нови щатни бройки в банковия надзор и в дейностите, свързани с преструктурирането на кредитни институции, за изпълнение на законови изисквания и за привличане и запазване на висококвалифицирани служители;
* участие на БНБ в ЕСЦБ, ЕНМ, ЕМП, ЕССР, ЕБО, включително за увеличена вноска на БНБ в бюджета на ЕБО;
* външни услуги, включително на разходите за абонаментна поддръжка на софтуерни продукти;
* административни разходи;
* амортизация, включващи средства за амортизация на всички дълготрайни активи, които Банката планира да придобие през следващата година съгласно инвестиционната си програма.
В сравнение с бюджета за 2020 г. е предвидено намаление на разходни позиции, включващи разходите за издръжка на паричното обращение и разходите за материали. Намалението на инвестиционната програма на БНБ спрямо бюджета за 2020 г. е комплексен резултат от предстоящото завършване на строителството на новия Касов център на БНБ в Пловдив в края на 2020 г. и от планирането на средства за дейности, свързани с изпълнение на Програмата за развитие на недвижимите имоти на БНБ, както и за дейности, свързани с модернизирането на информационните системи на Банката.

Важно е да се знае, че Бюджетът на БНБ се финансира изцяло със собствени ресурси на Банката и гарантира изпълнението на нейния мандат да поддържа ценовата стабилност чрез осигуряване на стабилността на националната парична единица.

Dir.bg

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране