Родители от цяла София излязоха на протест пред Столичната община заради липсата на места в детските ясли и градини. Тази пролет близо 10 000 деца останаха неприети на първо класиране. Около 9000 намериха място в забавачките.
От общината обещаха още места на второто подреждане, без да изяснят откъде ще дойдат те. Протестът, който събира родители в продължение на четири часа, бе с наслов „Място за всяко дете!“.
ДУМА припомня, че различни политически сили в Столичния общински съвет поискаха оставките на кмета Йорданка Фандъкова и заместника й по дигитализацията Генчо Керезов, който отложи първото класиране заради пропуски в новата електронна система за прием.
В деня на протеста кметицата направи втората показна проверка на строяща се детска градина за последната седмица. На предишната тя обвини районните кметове от опозицията, че бавят строежа на новите сгради в районите си. Вчера Фандъкова отново повтори, че строи 16 сгради на детски градини, а до края на годината ще разкрие още 1080 нови места. Справка на ДУМА в електронната система за прием обаче показа, че до края на 2021 г. се предвижда да бъдат разкрити групи за 750 деца, като не е ясно дали сроковете ще бъдат спазени и места действително ще се появят. За следващата година пък са заложени едва 500 нови бройки.
Йорданка Фандъкова продължи и опитите си да ангажира частни инвеститори. Миналия петък тя е имала среща с Асоциацията на строителните предприемачи, които заявили интерес да изграждат помещения за детски градини, които след това общината да придобива. Кметицата обеща и промени в наредбата за компенсации на деца между 3 и 6 години, които не са приети в общински детски градини.
Все още обаче нито едно семейство не е получило помощ за това, че детето му не е прието в общинска забавачка и му се налага да посещава частна. Шефката на дирекция „Образование“ Мария Минчева пък заяви, че ще се обсъди и възможността компенсирането да се случва и със средства от Столичната община, а не само от държавата. Според нея до две години ще могат да се осигурят места за всички деца от 3 до 6 години. Тя обаче пропусна да отбележи, че основният недостиг е за деца в яслена възраст до 3 години.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране