България ще отстоява своите интереси в областта на енергетиката. Днес берем последствията от безхаберието, продължило повече от 10 години, в които не е построена нито една базова мощност у нас.
Това заяви вчера президентът Румен Радев пред журналисти в Брюксел, където участва в заседанието на Европейския съвет.
„За да бъдат защитени и битовите потребители, и българският бизнес, е необходимо преустановяване на цялата порочна практика в енергетиката и прозрачност на обществените поръчки“, подчерта държавният глава.
Президентът заяви, че високата цена на въглеродните емисии от 90 евро на тон спира развитието на енергетиката и на икономиката и на този проблем е необходимо да се търси решение.
„Поисканите и инициирани от Европейския съвет доклади за начина на функциониране на енергийните борси в ЕС и на схемата за търговия с емисии бяха представени, но засега в предварителен и непълен вид“, посочи държавният глава. По думите му в тях не е открита спекула, но остава въпросът на какво се дължи тогава повишаването на цените на електроенергията, след като цената на въглищата и ядреното гориво не се е променила.
Сроковете на валидност на сертификатите за COVID-19 да се определят не от Европейския съвет, като основен политически орган на ЕС, а от Съвета на ЕС във формат министри на здравеопазването. Тази позиция президентът е изразил по време на заседанието на Европейския съвет, във връзка с предложението на Европейската комисия за определяне на деветмесечен срок на единния ковид сертификат. По този въпрос българският държавен глава е получил подкрепа от канцлера на Германия Олаф Шолц.
В отговор на въпрос за европейската интеграция на Република Северна Македония президентът заяви, че европейските партньори на страната ни вече разбират по-ясно същността на проблема – не само защитата на българската история и култура, но и особено в спазването на правата на македонските българи.
„Това означава конституционна защита на правата на македонските българи, отказ от езика на омразата и разбира се европейски гаранции за необратимост на този процес от страна на Република Северна Македония“, посочи президентът.
По думите на президента в интерес на целия регион е Република Северна Македония да започне преговори за членство в ЕС, но единствено при изпълнение на Копенхагенските критерии. „Ако успеем да го постигнем, това ще бъде исторически акт и за България, и за Република Северна Македония. Нека не забравяме обаче, че този процес и като време, и като резултат, зависи изцяло от страната кандидат. В случая това не е България, а Република Северна Македония“, заяви още президентът Румен Радев.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране