Кариерното развитие на магистрати по делата около Корпоративна търговска банка (КТБ) се дължи на послушното им поведение в полза на дълбоката държава. Това заяви Цветан Василев в предаването „Балотаж“ по „Евроком“. Банкерът посочи на първо място председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, разигравал с години опозиционен имидж като член на Висшия съдебен съвет.
Според Василев, Панов е бил избран за председател на ВКС заради актовете си като съдия във Върховния административен съд, с които е отхвърлил жалбите на акционерите и вложителите срещу решението на БНБ за отнемане на лиценза на КТБ.
Вторият магистрат, награден за подобен род услуги е бившият прокурор в Специализираната прокуратура Евгени Стоянов. Той е работил заедно с Иван Гешев по досъдебното производство за източването на КТБ и е изпратил на подсъдимата скамейка 18 души начело с Цветан Василев. Още преди обвинителният акт да бъде написан, Стоянов стана съдия в Административен съд София – град, а по-късно и заместник-министър на правосъдието в третия кабинет на Борисов. За ролята на това дело в избора на Иван Гешев за главен прокурор колебания никога не е имало.
„Заслугите“ на следователката Илиана Кирилова също не са забравени, заяви Цветан Василев. Тя оглави Софийска градска прокуратура по безапелационен и безалтернативен начин – единствена кандидатура, подкрепена лично и категорично от Иван Гешев и от прокурорската колегия на ВСС. Аргументът на Гешев тогава беше „железен“ – столичната градска прокуратура нaпocлeдъĸ била изчeзнaлa oт xopизoнтa и мoжeло дa я възĸpecи caмo чoвeĸ oтвън. Нещо, което така и не се случи…
Пpeди това Кирилова беше замесена и в скандала с шпицкомандата на главния прокурор Сотир Цацаров в Столичната следствена служба. Като играч в отбора на Цацаров, естествено. И като участник в групата за прикриване на корупцията по високите властови етажи и за поръчкови репресии на неудобните за задкулисието.
Цветан Василев увери, че санкциите за участници в погрома над КТБ по глобалния закон „Магнитски“ не са минало, а тепърва ще предизвикват ефекти, като се позова на международни разследвания. Банкерът заяви, че продължава да чака и ще настоява за отговор от управляващите на подадените от него сигнали за злоупотреби от квестори и синдици по несъстоятелността на КТБ. Последният такъв сигнал Василев е подал до бившия служебен премиер Стефан Янев преди два месеца, но отговор така и не е получил.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране