Първо искам да кажа, че вече имаме конкретни мерки, които се взеха по отношение на цените на тока и газа откъм подпомагане на бизнеса и битовите потребители. Докато мораториумът е в сила, битовите потребители няма да плащат по-високи сметки за ток, а заради мерките за финансова подкрепа на ЕРП дружествата очакваме, когато мораториумът падне, да няма шоково поскъпване. Това заяви премиерът Кирил Петков на брифинг пред медиите в Министерски съвет.
,,Бизнесът е компенсиран със 110 лева за ноември, със 130 за декември и сега се прие нов таван до 250 лева за мегаватчас за януари, в зависимост от пазарните цени. До този момент сметките за декември са високи, но компенсацията, която ще получат в началото на февруари, ще включва допълнително подпомагане, което сме предприели през декември, т.е. тяхната сметка ще бъде значително по-ниска. Същото ще е и за газа – през февруари ще получат по-ниски сметки“, разясни министър-председателят.
По отношение на компенсациите за битовите потребители на газ енергийният министър Александър Николов подчерта, че гражданите няма да се наложи да обикалят министерства и ведомства. Компенсациите ще бъдат включени във фактурите, като целта е ресурсът възможно най-бързо да се върне в обществото и бизнеса.
Подпомагането ще остане и през февруари и март, като се очаква да станат ясни какви ще са цените на газа, за да се дадат конкретни параметри.
За индустрията газова подкрепа на този етап не се предвижда. Министърът обясни, че експортно ориентираните предприятия у нас купуват газ на цени, по-високи от тези, които се налага да плащат конкурентите им в Европа и не е правилно да се насочва допълнителен ресурс към тях.
Освен това запазването на 140 млн. в обществото за отопление се връща в бизнеса чрез консумация, напомни Александър Николов.
,,Новия модел за COVID-19 вече дава своите ясни резултати. В момента не затваряме нито една от областите и бизнеса, засега сме на етап II. Едновременно с това имаме отделни мерки в някои от областите. Следим модела много внимателно и за първи път имаме много ясна прогноза накъде вървят нещата, интензивните легла не се запълват с някаква опасна скорост“, обясни Петков относно епидемията.
Премиерът се спря и на темата с язовирите в страната, чието управление досега определи като „абсолютна бъркотия“.
Ще приоритизираме най-опасните язовири, за да знаем, че управляваме този процес, а няма да бъдем изненадани напролет. За язовирите трябва да има ясни законови промени, защото сегашната законова уредба изобщо не е ясна. В момента е абсолютна бъркотия! Имахме 430 язовира, които са в ДКК. От тях само 10 бяха ремонтирани, те обаче не бяха част от най-опасните като „Огоста“. 35 язовира са в критично състояние, но няма регистър на обектите. Липсва и ясна стандартизация за това кой колко е опасен. Наследяваме ужасен пъзел от недобре управлявани обекти, с реален риск. Има опасност тази критичност да се покачи, ако не се вземат незабавни мерки. Оказва се, че има липса и на средства. Отделените 500 милиона лева в ДКК ги няма. Язовирите не са ремонтирани и приоритизирани. Пълна трагедия е! Като цяло в последните 30 години не е ясно кой какво е правил – нямаме път до Северна Македония, нямаме железница, нямаме полети, язовирите ги няма, образованието… във всяко министерство е пълно с проблеми. Хубавото е, че поемаме тази отговорност, каза още Кирил Петков.
https://www.facebook.com/btvnews/videos/459755732373792/
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране