На 17 септември 1939 г. Съветският съюз напада Полша от изток. Това става 16 дни след като нацистка Германия напада Полша от запад. Последвалите военни действия продължават над 20 дни и завършват с двустранното разделяне и анексиране на цялата територия на Втората полска република от Хитлер и Сталин. Вероломното прекрояване на полската държава е наречено „Четвъртата подялба на Полша“.
Връщаме ви към онези мрачни дни, защото само преди ден, по повод 3 март посланикът на Москва в София г-жа Елеонора Митрофанова отправи поздравление до българите, в което написа: „Напомням, че в своята история Русия никога не е започвала войни, тя ги приключва. Убедени, че сме прави в делото си (войната в Украйна, – бел.ред.)”.
Ще подминем назидателния тон и неуместното „напомням“, което е предмет на експертизата на Карл Густав Юнг, да речем.
Но няма как да не обърнем внимание на твърдението, че Русия никога не била започвала войни. Бърза историческа справка показва съвсем различна картина от тази, която г-жа Митрофанова се опита да пробута в публичното пространство.
При това разгледахме само статистиката от Средновековието насам.
През 1495 г. Руският цар Иван III влиза във война със Швеция с цел да заграби Западна Карелия.
Руският цар Петър III напада Дания през 1559 г. Два пъти за кратък период.
През 1562 г. руските войски нахлуват в Литва.
През 1798 г. Русия влиза в Италия, войските се командват от известния пълководец Александър Суворов.
В периода от 1018 г. до 1939 г. Русия води 10 войни с Полша. В шест от тях Русия напада първа.
Дванайсет войни води Русия с Турция. Две трети от тях са започнати от нея.
Три въоръжени конфликта с Китай и в трите агресор е Русия.
През 1939 г. СССР напада Финландия, за да присъедини към Съветския съюз няколко острова във Финския залив. Преди това, през 1918 г. болшевишка Русия също опитва „военна операция“ срещу Финландия.
Това е най-бегъл поглед върху списъка с войни, които е водила Русия в миналото. В много от тях е започвала първа и е била агресор.
Редно е историческата истина и фактите да бъдат уважавани. Манипулацията с пропагандна цел не върши работа и постига обратен ефект. Освен това не прави чест на дипломат от такъв ранг.
Но когато от Кремъл указанията са такива, но г-жа Митрофанова не й остава друго, освен да опита някоя и друга лъжа…
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране