Вече се забранява шумът на открити площи от 14.00 до 16.00 часа и от 23.00 до 8.00 часа. Забранява се и шум в обекти, разположени в жилищни сгради и сгради със смесено предназначение за времето от 23.00 до 8.00 часа. За същия период ще се забранява и шума при строителство. Това приеха депутатите на второ четене с промени в Закона за защита от шума в околната среда, целящи ограничаване на вредното му въздействие. Изключение ще правят железопътните гари, автогарите, аерогарите, морските гари и използването на системи за оповестяване на населението при бедствия.
За нарушение на разпоредбите законодателят предвижда физическите лица да се наказват с глоба от 500 до 1000 лв., а на юридическите лица и на едноличните търговци да се налага имуществена санкция в размер от 3000 до 6000 лв. При повторно нарушение физическите лица ще се наказват с глоби от 2000 лв. до 6000 лв., а на юридическите лица и на едноличните търговци ще се налага имуществена санкция в размер от 5000 лв. до 12 000 лв.
С промените се въвеждат и по-строги изисквания към използването на озвучителни средства в откритите площи. Те трябва да са с монтирани автоматични регулатори, контролиращи нивото на звука, така че да не се допуска еквивалентно ниво на шум над нормативно определените гранични стойности.
След заседанието лидерът на НФСБ Валери Симеонов, който инициира промените преди година, заяви, че досега действащият закон не е бил ефективен. С промените се слагало „край на шумовата вакханалия“, подчерта той. Депутатът поясни, че няма да се ограничават митинги, шествия, събрания. На новия режим не подлежат също така и всички заведения, а само новооткритите и тези, които са променили предназначението си, посочи Симеонов.
С промените контролните органи ще имат право да изземват и веществени доказателства за нуждите на досъдебното производство, ако се стигне до такова, стана ясно още от думите на председателя на НФСБ. Контролът в периода 23.00-8.00 часа се възлага само и единствено на МВР.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране