Общинският съветник от ВМРО в СОС Карлос Контрера внесе доклад, според който се предлага Столична община да създаде общинска система за ползване на електрически скутери в столицата. Представителят на ВМРО предлага Столичният общински съвет да възложи на Центъра за градска мобилност задачата да разработи и въведе услуга за наем на електрически скутери (тротинетки), които да се ползват в рамките на града чрез мобилно приложение. Неговите аргументи са, че това е иновативен метод, който се налага като нова тенденция в градската мобилност.
Технологията е много популярна в редица европейски градове, както и в Съединените щати.
Ето какво казва в мотивите си към доклада Карлос Контрера:
„Технологията е сравнително нова, но за сметка на това за кратък период от време стана един от предпочитаните начини за пътуване. Ползването на електрически тротинетки се предоставя под формата за услуга чрез мобилно приложение, като потребителят не е ангажиран с определени маршрути и заплаща стойността на услугата, изчислена на база времето, в което е ползвал превозното средство.
Електрическите тротинетки са изключително популярни в столици като Париж, Виена и Мадрид, както и в градове като Ню Йорк и Лос Анджелис в Съединените щати, като широко се ползват не само от местните жители, но и от туристите. Този иновативен метод за придвижване в градската среда набира толкова популярност, че според наблюденията е на път да измести велосипедите и различните начини за споделеното им ползване.
Категорично електрическите тротинетки/скутери изпревариха като популярност и интензитет на ползване електрическите автомобили и системата за тяхното споделено ползване. Такива са данните от френската столица, например. Категорично може да се приеме, че електрическата тротинетка и масовото ѝ споделено ползване се превръща в част от градската мобилност и съставлява едно ново течение, което не изключва останалите начини на придвижване, но има своята сериозна ниша и перспектива за растеж. Следва да разглеждаме тази тенденция като нов елемент от системата на градската мобилност в широк смисъл, а и като елемент от новите тенденции в системата на обществения транспорт (така, както поетапно се въведе споделеното ползване на велосипеди като част от обществения транспорт).“
Според общинския съветник от ВМРО евентуалната инвестиция, която Столична община или ЦГМ трябва да направи, за да създаде системата и да започне да предлага услугата, не е голяма и е въпрос на сметки. Също така той посочва, че в София отчетливо се забелязва тенденция за ползването на този вид транспортно средство.
Карлос Контрера смята, че ако Столична община желае да бъде в крак с времето и иновациите в сферата на градската мобилност, докладът трябва да бъде приет. Безспорен би бил интересът особено на младите хора към подобен тип придвижване и е редно местната власт да започне да се оглежда за решения и предоставяне на цялостна услуга в тази насока. Също така в доклада се подчертава, че този метод на придвижване позволява достъп до пространства, където има трудности или ограничения за достъпа на автомобили. Ползването на електрическите скутери е и мярка срещу замърсяването от градския трафик, тъй като няма отделяне на вредни емисии.
Също така съветникът от ВМРО Карлос Контрера коментира, че паралелно с това Столична община трябва да започне процедура за изработване на минимум от правила, които да регулират придвижването с подобен тип превозни средства.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране