![](https://anteni.eu/wp-content/uploads/2021/12/Теодора-Генчовска.jpg)
Възможно е ЕС да наложи ембарго върху вноса на руски петрол и газ, съобщи външният министър на България Теодора Генчовска.
Днес министрите на външните работи на страните от Еврoпейския съюз обсъждат в Люксембург шести пакет от санкции срещу Русия, включително ембарго върху вноса на руски петрол и газ.
Генчовска заяви, че се очертава новият пакет от санкции срещу Москва да бъде тежък, а българското правителство трябва да вземе тежки решения, както на ниво Министерски съвет, така и на ниво управляваща коалиция.
Обсъждането на санкциите е в начален стадии. Европейската комисия първо трябва да изготви шести пакет, а след това предстои обсъждане между европейските столици. Според външния министър е възможно в края на май тези санкции да станат факт. Тогава ще има извънредна лидерска среща в Брюксел.
Според нея управляващата коалиция трябва да вземе тежки решение. За България налагането на санкции срещу вноса на руски петрол и газ е една от червените линии, но вероятно такива санкции ще присъстват.
„Започнаха вече идеи какво може да включва този шести пакет. Нормално е вече да се върви към едни тежки санкции по отношение на вноса на газ и петрол. Темата е изключително чувствителна за България. Отново ще се търси решение в рамките на коалицията, дори и на по-високо ниво. Но ще се предложи общоевропейско решение, за да могат държавите, които имат най-големи зависимости, най-бързо да решат тези въпроси, дори в инфраструктурно отношение. Други санкции по всяка вероятност ще бъдат насочени към предотвратяване на дезинформацията, която се разпространява от руските медии. Ще има големи санкции върху руски медии, както и финансови санкции, ще бъде разширен списъкът с персоналните санкции“, заяви тя.
Външните министри на ЕС обсъждаха и друга чувствителна за България тема, а именно доставката на оръжия за Украйна. Според Генчовска подобно решение може да бъде взето на ниво Народно събрание заради твърдата позиция на коалиционния партньор БСП.
Друга важна тема, която външните министри от страните-членки на ЕС обсъдиха, е наказателната отговорност за руската военна агресия в Украйна, както и какви са следващите стъпки, за да бъдат подведени виновните под отговорност.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране