01.07.2019 | 11:11
КЗК върна строителя на „Турски поток“ в България
Възложителят на поръчката "Булгартрансгаз" може да обжалва решението, но то ще забави проекта

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени безпрецедентното решение на „Булгартрансгаз“ да подмени строителя на продължението на „Турски поток“ през българска територия. В края на месец май държавната компания реши, че няма да изчаква класирания на първо място саудитски консорциум „Аркад“ да събере необходимите документи, а ще премине към подписване на договор с втория кандидат – свързаното с руската ТМК обединение „Газово развитие и разширение в България“. Междувременно то значително намали ценовата си оферта, въпреки че предложението на другия участник вече беше отворено. Според антимонополния регулатор това решение е незаконосъобразно и договорът трябва да бъде възложен на „Аркад“. Проектът е на стойност над 2 млрд. лв. без ДДС.

Казусът възникна, след като на 28 май „Булгартрансгаз“ излезе с решение, с което отмени избора на „Аркад“ за изпълнител, който беше обявен в началото на април. Като мотиви държавната компания посочи забавяне от страна на победителя при предоставянето на необходимите документи, след като веднъж срокът е бил удължен с две седмици по искане на „Аркад“, както и с факта, че представители на консорциума не са се явили на определената дата 23 май за подписване на договора. Това според „Булгартрансгаз“ означава отказ от сключване на договор за възлагане на обществена поръчка, което е причина да се избере вторият кандидат. В гигантската процедура имаше и трети участник – унгарското обединение OT Industries, но той отпадна на по-ранен етап, тъй като не отговаряше на минималните изисквания.

КЗК обаче не приема аргументите на „Булгартрансгаз“. От една страна, от комисията посочват, че датата и начинът на сключване на договора трябва да се определят по взаимно съгласие и да са съобразени с възможностите на двете страни. Освен това като отказ от сключване на договор може да се приеме само неявяване на избрания кандидат, без да има обективни причини и без възложителят да е уведомен.

Според КЗК възложителят не е отчел факта, че става дума за значителна по обем поръчка, а се е аргументирал само с това, че тя е спешна. Причината е, че „Булгартрансгаз“ е поела ангажимент пред „Газпром“, че още от началото на 2020 г. ще осигури техническа възможност за пренос на газ в посока Сърбия, а ако това не се случи, ще има значителни по размер негативни последици за държавната компания. От комисията обаче логично посочват, че с обжалването възложителят на практика е загубил повече време за изпълнение на договора, отколкото ако беше уважил искането на „Аркад“ за удължаване на срока за подписване до 31 май.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране