![](https://anteni.eu/wp-content/uploads/2019/03/сакскобургготски.jpg)
„Колкото по-дълго продължава ситуацията в Украйна, тя ще става все по-опасна, защото ще се интернационализира“, заяви Симеон Сакскобургготски.
„Темата е много сериозна и трябва да се съобразяваме и със страничните геополитически ефекти. Досега имаше международен ред, който се спазваше. Сега сме изправени пред нещо съвсем ново. Аз съм видял какво ли не, чета много история и се опасявам, че колкото по-дълго продължи тази ситуация, тя ще става все по-опасна, защото ще се интернационализира. Да си спомним Испанската гражданска война – започва като нещо местно, но идват доброволци от едната страна, доброволци от друга, оръжие от едната страна, оръжие от другата и войната пламна. Може да си представим какво би станало днес с оръжията, с които разполагат и двете страни – и НАТО, и Русия“, каза той.
„Не дай си Боже, този конфликт да излезе извън границите на Украйна, ще стане нещо толкова грозно, че човек не може да си го представи“, заяви Царят.
Според него „не бива да се абсолютизира, но това, което Русия е предприела, е толкова шокиращо“.
„По това, което гледам, слушам и чета, не виждам Западът да различава Русия от президента Путин. Президентът Путин и неговият екип са едно, а Русия и руският народ – друго“, категоричен е той.
Сакскобургготски смята, че „през последните 20 години Западът изпусна да приобщи Русия, усещането беше, че ние сме по-силни, по-мощни, не ни трябва“, както и че Европа се намира пред голяма опасност.
Лично за себе си бившият министър-председател на България заяви, че е „алергичен към диктати, идващи от която и да е велика сила. „Диктатите са нещо, което не приемам, колкото и да съм диалогичен“, подчерта той.
Сакскобургготски коментира и въпроса за Република Северна Македония.
„Ако се даде специалният статут на българите в Македония, това би било крачка в правилната посока“, смята той.
Въпреки това той заяви: „Аз съм син на цар Борис, наречен Обединителя, защото включва Егейска Тракия и Македония към българските земи, така че може да си представите какъв вътрешен пиетет изпитвам. Но смятам, че сме в ХХI век и има неща, които са по-полезни за двата народа, за ЕС. Има моменти, в които трябва да мислиш градивно, а не „политически коректно”.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране