13.07.2019 | 9:44
Бизнесмен нарече данъците „кражба на пари“
Да искаш богатите да плащат повече на държавата е неморално, твърди Ивайло Пенчев

В остър дебат по темата трябва ли богатите да плащат повече данъци и да са солидарни с нуждаещите се имаше тази сутрин в ефира на БиТиВи. Поводът бе предложението на КНСБ да има данък „богатсво“. Синдикатът предложи преди ден пакет от мерки за борба с бедността и неравенството. Сред идеите са още въвеждане на необлагаем минимален доход за млади семейства, безлихвени заеми за млади родители.

Бизнесменът Ивайло Пенчев, който е собственик на компанията за производство на стени за катерене Walltopia, нарече предложенията на синдиката „дълбоко неморални“ и отсече, че това било кражба на пари.

Той определи данъците като „насилствено изземване на пари от хора, които са ги изкарали честно“. Пенчев разви и тезата, че в една държава този, който е изкарал повече пари, е създал повече блага за останалите. Насилственото изземване на повече пари е неморално, заключи Пенчев.

Да защити обратната теза в студиото бе Ваня Григорова от КТ „Подкрепа“. Тя спокойно изслуша тезата на Пенчев и коментира, че хората с парите винаги имат подобна реакция. По думите й това е нормален конфликт между капитала и труда.

В същото това време тези хора много обичат да участват в благотворителни кампании. Когато обаче го правиш, за да си измиеш лицето пред обществото, тогава си е просто пиар, настоя тя. Данъците, категорична бе Григорова, не са кражба! Става въпрос за обществен договор, спрямо който всеки трябва да участва съгласно възможностите си във функционирането на обществото.

Този тип индивидуализъм , какъвто демонстрира Ивайло Пенчев, е дълбоко навлязъл в обществените отношения, при което се зачертават базови принципи на съществуването на обществото. Това са нормални подходи в западноевропейските държави, допълни Григорова.

Пенчев продължи с наглите си изказвания и заклейми като консуматори на данъци всички, които получават пари от бюджета. Тези организации, по думите му, не създавали стойност. В тази група включвам и компании, които работят само за държавни поръчки. Това са хора, които се хранят от данъците и имат интерес те да нарастват. Всички други, които ги плащат, са платци на данъци, стигна до заключение бизнесменът.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране