Eдинственият вариант Русия да спре войната в Украйна е вътрешен преврат, който да свали от власт Путин. Грозев подчерта, че той може да дойде най-вече от крайните националисти, но в крайна сметка и това може да ускори процесите на нормализация на Русия. Според него няма опасност украинците да не издържат като жива сила на ново развитие на войната. Грозев прогнозира, че по-скоро моралът на руснаците ще спадне и желанието им да воюват сериозно да намалее.
Това заяви журналистът Христо Грозев.
По думите му вътрешнополитически движения в Русия ще сложат край на войната преди да има реална чисто военна загуба от руска страна. „Реалният ефект на санкциите върху джоба на средния сравнително беден руснак ще се усети в средата на тази година”, каза още Грозев пред Нова телевизия.
Той обясни, че по информация, която получава от източници, близки до Кремъл, е имало желание Русия да си създаде някакъв друг символ на победа – чрез бомбардировки на гражданска инфраструктура да се образува нов поток бежанци към Европа, за да бъде Евросъюзът уморен от помощта към Украйна и да започне натиск върху Зеленски.
Грозев предупреди, че започва реална военна помощ на Русия от Китай: „Това е сериозно притеснение. Мисля, че следващите няколко дни ще видим доказателства от американска страна. Това е основното притеснение в Белия дом по отношение на войната. Става въпрос основно за предоставяне на липсваща електроника. Китай е готов дори да даде ракети, ако се стигне дотам”, подчерта той.
Грозев, който е важна част от документалния филм “Навални”, който получи британската филмова награда БАФТА, обясни защо не е бил на церемонията. Не ми беше забранено да съм във Великобритания, а да съм на самото раздаване на наградите, уточни той по Нова телевизия.
Той каза, че това е заради сигурността на участниците в церемонията, между които е бил принц Уилиям. Грозев е в списъка с издирвани от руските служби лица, които са противници на режима на Путин.
Българинът заяви, че ще присъства на церемонията на наградите “Оскар”, за които “Навални” също е номиниран. Разликата е, че в САЩ няма руски атентати, а във Великобритания за съжаление има, коментира Грозев.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране