28.04.2023 | 16:44
Малдивите, Ферари, бижута: 5-звездният живот на Антония Петрова – с пари от далавери с лекарства
Фирмата „Топ Хоспитал Сървис” АД на Ивайло Батинков е уличена в измама с лекарства

„Ферари” за 300 000 евро, обеди и вечери в най-скъпите ресторанти на Дубай, почивки на Малдивите и други модни плажни дестинации, „меден месец, който никога не свършва” в хитовия черногорски курорт Будва, а преди това – воаяж из гръцките острови. Тоалети, бижутата и аксесоарите за десетки хиляди евро на най-реномирани световни брандове. Семейният дом – огромен палат, затрупан с дизайнерски мебели, констатира „Уикенд“.

Не, не описваме живота на Атина Онасис или някоя подобна персона от джет сета. С такива „екстри” се „кекерчи” из социалните мрежи Антония Петрова, известна още като Тоца и мис Крокодил. Като всяко средностатистическо парвеню тя не пропуска да публикува фотоси на тави с печени агнета, димящи скари, „сельодка под шубой”, а също и „снимчици” на изгрев слънце от „Шанз-Елизе” и свети Валентин в „Мулен Руж”.

Откъде обаче идват парите за подобен висок стандарт, на който могат да завидят и световни олигарси? Отговорът дава самата тя в многобройните си публикации – от фармацевтичния бизнес на втория й съпруг д-р Ивайло Батинков, управител на проспериращата през последните години компания „Топ Хоспитал Сървис” АД.

Да се чуди човек кога намира време да работи това семейство, след като е или на светско събитие в нощна София, или на ваканция в Сен Тропе, или на научен форум, поне така твърди Петрова-Батинкова, някъде по света!

За луксозния им живот обаче има и друго обяснение, при това ужасяващо – далавери със скъпи препарати за онкоболни хора. Това твърдят запознати в детайли със схемата. Те организират тези дни протест пред здравното министерство, персонално насочен срещу фирмата на семейство Батинкови.

„Антония Петрова-Батинкова, нямате ли срам с мъжа ти да търгувате с живота на болни хора? Как се радвате на живота и живеете в лукс с  тези черни пари и си лягате да спите със спокойна съвест, като знаете колко живота сте ограбили? Това е най-долният и гнусен начин да се изкарват пари, „Топ Хоспитал Сървис” АД! Дано прокуратурата се самосезира. А Господ гледа делата ви!”

Това са написали в социалните мрежи организаторите на  протеста, насочен срещу печалбарството, което обрича на смърт болни хора. Както обясняват запознати, на онкоболните не се влива скъп препарат, а вместо това лекарството се прехвърля от болница в болница, като накрая често се изнася в чужбина, понеже оттам идва най-голямата печалба.

Веднага да уточним, че въпросният препарат се плаща от Здравната каса, тоест от здравните осигуровки и данъците на всички нас. Разследване на журналистката Валя Ахчиева, излъчено малко преди изборите, тръгва по следите на лекарството „Кейтруда”.

То се внася от фирма на бившия депутат и изтъкнат познавач на фармацевтичните схеми – Веселин Марешки, след това преминава през склад на компанията на Ивайло Батинков, а после и през няколко болници.

Постепенно се разплита отвратителна схема, която не може да мине без участието на дистрибутори и здравни шефове. С техните подписи скъпият препарат се мести по документи, при това без дори да е скрит серийният му номер – един и същ в документацията на няколко столични болници, вместо лекарството да се влее на пациента още в самото начало на тази предълга верига.

Излишно е да уточняваме, че болните усещат на собствен гръб последиците от това „лечение”, при което само по документи са получили скъпия препарат. Аферата лесно може да се разнищи, казват източниците ни, при ревизия на документацията, защото серийният номер издава „опорните” точки на далаверата.

В разследването на Валя Ахчиева е уточнено, че когато в болницата остане излишък от даден медикамент, като търговско дружество, шефовете й имат право да го продадат на друго здравно заведение. Престъпление е обаче, когато лекари крадат от медикамент, предназначен за тежко болни хора, само и само за да го препродадат на печалба.

Сестри и лекари са тези, които трябва да смесят необходимите препарати, за да се направят с тях вливките на онкоболния пациент. Разбира се, самите болни не могат да имат никаква представа какво получават. Някои от тях обаче усещат последствията от спестения препарат почти веднага, особено ако преди това са получавали цялата доза от лекарството.

Самите медикаменти би трябвало да се впишат в т.нар. система за верификация, която е направена, уж за да се предотвратя кражбите на скъпите лекарства. Оказва се обаче, че тази система е доста лесна за манипулиране. Затова и на практика медикаментите могат да се търгуват, а пациентите – буквално да бъдат осъдени на смърт, понеже не им се дава нужната доза от предписаното за вливане лекарство.

Икономисаните по втория начин медикаменти след това се пласират в Нидерландия и в Германия, като тази контрабанда  грижливо се „опакова” в сръчно съставени фактури и съответните други документи.

При това, по думите на запознати, се използват като посредници в сделките фирми от Италия и Чехия, които без каквито и да било скрупули пласират доставения от български болници скъп препарат. Да не забравяме, че фармацевтичната мафия е не по-малко опасна, силна и влиятелна от оръжейната и от трафикантите на наркотици. Обикновено те дори използват едни и същи канали и се ръководят от едни и същи „авторитети”, да не говорим за „моралните” им принципи.

Дистрибуторската компания „Топ Хоспитал Сървис” на Ивайло Батинков, която иначе успешно финансира луксозния живот на Петрова-Батинкова и е заподозряна в схема със скъпи медикаменти, влиза много агресивно в болничния пазар през последните няколко години. Според източниците ни, собственикът Ивайло Батинков се хвалел, че е „човек на вицепрезидентката Илияна Йотова”.

Не твърдим, че тази фукня е голата истина, дори напротив – мнозина са убедени, че господина просто спекулира с името й. Но в бранша отбелязват бурният растеж на компанията. Батинков доставя възможно най-скъпите лекарства, а също и ортопедични импланти на болниците. Той обзавежда с апаратура и реанимациите на клиниките. Въобще движи възможно най-печеливши бизнеси, от които обаче зависи живота на хиляди тежко болни хора.

По времето на епидемията от Ковид-19 се оказа, че точно Батинков и Веселин Марешки са избрани, при това без конкурс, да доставят  медикаментите за лечение на опасната зараза. Друг е въпросът в крайна сметка до колко болни достигнаха тези препарати, за които широките народни маси научаваха, че съществуват единствено и само от медиите.

Разбира се, двамата „фармацевти” получават за въпросните лекарства срещу Ковид милиони от държавата. Обяснението за спестените обществена поръчки е банално – понеже само двамата – Марешки и Батинков, били официални представители за България точно на тези фармацевтични компании, които произвеждали въпросните много специални лекарства.

Затова „Фармнет” на Марешки се сдобива с договор за над 28,6 млн. лв., а „Топ Хоспитал Сървис“ на Батинков първо взема над 7 млн. лв. и само след няколко месеца още 36 млн. лв. за някакъв унгарски илач. Съпругът на бившата миска от миньорския град, както уверяват от здравното министерство, е единственият представител у нас на унгарския производител.

Ивайло Батинков е собственик и управител на „Топ Хоспитал Сървис”, но и съпругата му Антония Петрова-Батинкова вече се е намърдала в ръководството на компанията. От 2020 г. тя се подвизава в директорския борд, установи справка на „Уикенд”.

Разбира се, Батинков присъства и в други управи – на частна клиника и на бизнес с хранителни добавки. През 2008-2011 г. той е част от ръководството на болница „Токуда”, а от 2012 г. управлява прословутата „Топ Хоспитал Сървис”.

Любопитна фигура е и неговият съдружник в търговията на едро с медикаменти – Цветан Димитров. Той е бивш финансов директор на „Петрол”. Преди години беше в центъра на съдебна сага, заедно с покойния Денис Ершов. Те бяха обвинени, че са  присвоили на над 1 млн. лева. Съдът обаче ги оневини. Самата болница „Токуда”, да припомним, е първата многопрофилна частна болница в България.

Тя е основана навремето от Румен Сербезов. При царуването на Тодор Живков той е крупна фигура: посланик в Япония, министър на леката промишленост, секретар на Стопанския съвет на Министерския съвет, секретар на ЦК на БКП и депутат в четири парламента след промените. Логичното продължение на тази кариера е, че през 90-те години Румен Сербезов ръководи промишления отдел на „Мултигруп”.

В болница „Токуда” не бива да се пропуска и участието на братя Ангелови, съдържателите на пилешката империя „Градус”, за които от години е известно, че имат много близки връзки с елитни социалисти.

В онези години японската група „Токушукай”, поканена от Румен Сербезов, плаща на Столичната община 1 млн. долара за терена от 27 дка, върху които е вдигната болницата. Модерната клиника е открита в края на 2006 г., а две години по-късно Батинков е вече неин шеф.

В обкръжението на толкова видни фигури от соцелита пътят му към висшето общество е бил успешно начертан!

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране