Делян Пеевски напусна парламентарната комисия по конституционни въпроси. С гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ, ДПС и БСП обаче депутатът стана член на правната. Той бе избран със 164 гласа „за“ и 11 „против“ (ИТН). „Възраждане“ и независимият Радостин Василев не участваха в гласуването в пленарна зала.
Днес депутатите най-сетне избраха ръководства на постоянните комисии, след като повече от два месеца те бяха „обезглавени“ и се стигна до „нестандартното решение“ за временни председатели. Това се случи с промяна в Правилника за организацията и дейността на НС, която даде възможност на Росен Желязков да посочва временни шефове на комисиите.
Разпределението на ръководните позиции в комисиите не е само процедурен въпрос. Разпределението на квотите винаги отразява и съотношението във властта. В настоящата ситуация мандатоносителите от ПП-ДБ получават само две комисии, но това бе и част от договорката за избирането на ротационния кабинет „Денков-Габриел“. Коалицията още тогава декларира, че оставяйки ръководствата на комисии на останалите партии, ще им даде възможността да ги контролират в законодателната власт. Любопитното е, че разпределението на порциите е в полза на т.нар. „евроатлантическо мнозинство“ – ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС си разпределят квотите в съотношение 2-14-5.
Нова тройна коалиция и демонстративно довиждане
Очакваше се БСП, ИТН и „Възраждане“ да получат по една комисия. Левицата трябваше да оглави тази за българите в чужбина, ИТН – по земеделие, а „Възраждане“ да вземе туризма. В хода на гласуването днес обаче БСП поиска почивка. След края ѝ председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов определи тези три партии като опозиция и ги призова да не излъчват председатели и зам.-председатели на комисията.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че парламентарната ѝ група вече е взела решение и няма да номинира свои кадри. Случвало се „прегрупиране на паралелната държава, за да оцелее“:
„Гласуването легитимира паралелната държава, като ръководство на парламента“, добави тя и след това БСП напусна пленарна зала.
Йордан Цонев от ДПС пък определи трите парламентарни групи като проруски, които с гласуването си се очертали ясно като такива.
„Нас са ни пратили в парламента, за да защитим геополитическия избор на България и да сложим край на политическата криза. Ние не участваме във властта, но подкрепяме кабинета. В това НС има най-голямото евроатлантическо мнозинство от прехода насам от 168 души“, добави Цонев.
На свой ред лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поиска извънреден председателки съвет, по време на който квотите да бъдат преразпределени. Председателят на НС Росен Желязков заяви, че ако свика такъв, на него ще се появят само представители на „Възраждане“ и няма смисъл от ново прекъсване. В отговор „Възраждане“ оттегли кандидатурите си и напусна зала. Същото направи и групата на ИТН.
Опозиция от един vs. една партия не стига
В крайна сметка ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС останаха сами в зала и заедно определяха и с пълно единодушие гласуваха ръководства на парламентарните комисии, които в 49-ото НС ще изглеждат така:
Комисия по бюджет и финанси – Йордан Цонев, ДПС;
Комисия по конституционни въпроси – Радомир Чолаков, ГЕРБ-СДС;
Комисия по правни въпроси – Стою Стоев, ПП-ДБ (ротационен председател, смяна в началото на всяка пленарна сесия – б.а.);
Комисия по икономическа политика и иновации – Хамид Хамид, ДПС;
Комисия по енергетика – Делян Добрев, ГЕРБ-СДС;
Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление – Николай Нанков, ГЕРБ-СДС;
Комисия по външна политика – Бойко Борисов, ГЕРБ-СДС;
Комисия по въпросите на Европейския съюз – Кирил Петков, ПП-ДБ;
Комисия по отбрана – Христо Гаджев, ГЕРБ-СДС;
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред – Десислава Атанасова, ГЕРБ-СДС;
Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения – Даниел Митов, ГЕРБ-СДС;
Комисия по земеделието, храните и горите – Десислава Танева, ГЕРБ-СДС;
Комисия по труда, социалната и демографската политика – Деница Сачева, ГЕРБ-СДС;
Комисия по образованието и науката – Красимир Вълчев, ГЕРБ-СДС;
Комисия по въпросите на децата, семейството, младежта и спорта – Небие Кабак, ДПС;
Комисия по здравеопазването – Костадин Ангелов, ГЕРБ-СДС;
Комисия по околната среда и водите – Станислав Анастасов, ДПС;
Комисия по транспорт и съобщения – Халил Летифов, ДПС;
Комисия по електронно управление и информационни технологии – Божидар Божанов, ПП-ДБ;
Комисия по културата и медиите – Вежди Рашидов, ГЕРБ-СДС;
Комисия за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество – остава без председател;
Комисия по правата на човека, вероизповеданията и жалбите на гражданите – Евгения Алексиева, ГЕРБ-СДС;
Комисия по политиките за българите извън страната – остава без председател;
Комисия по превенция и противодействие на корупцията – Рая Назарян, ГЕРБ-СДС;
Комисия по туризъм – остава без председател.
При номинацията на Бойко Борисов за шеф на външната комисия на трибуната излезе независимият депутат Радостин Василев, който се самоопредели като „опозиция от един“. Той заяви, че „Продължаваме промяната“ се е превърнала в „посмешище“ и от едната страна се прегръщала с ГЕРБ, а от другата – с ДПС. Той заяви, че номинацията на Борисов за председател на комисията по външна политика ще се занимава с Барселона и плащането на руски енергийни проекти.
След него на трибуната излезе Георг Георгиев от ГЕРБ, който се обърна към Радостин Василев с думите „г-н една партия не стига“. Независимият депутат напусна „Има такъв народ“ миналата година, а тази – и „Продължаваме промяната“.
Източник: OffNews.bg
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране