05.12.2023 | 15:12
Управителят на Централната банка със заплата от 23 036 лева
Спечелиха 333 милиона евро от валутния резерв

Банките трябва да се придържат към консервативна политика при осъществяване на кредитната си дейност, към своевременно и адекватно провизиране и към капиталово планиране, което да отчита развитието на рисковете в икономическата среда. Това е записано в отчета на БНБ за първата половина на годината.

От 1 октомври влезе в сила увеличението на нивото на антицикличния буфер на 2%. С това се цели да се засили устойчивостта на банковата система при натиск върху доходността, предизвикан от потенциално нарастване на необслужваните кредити и на тяхната обезценка, посочват от БНБ.

През първото полугодие глобалният процес по затягане на паричната политика започна бавно да се пренася върху лихвените равнища в България. През периода повишение беше отчетено при лихвите по кредитите за бизнеса за разлика от лихвите по потребителските заеми и жилищните кредити на домакинствата, пише в отчета на БНБ.

Брутните международни валутни резерви към края на юни 2023 г. възлиза на 35,233 млрд. евро, което спрямо края на 2022 г. представлява понижение с 3,19 млрд. евро, или с 8,3%. Основен принос за това намаление имат външните парични потоци във валута, които нетно са отрицателни в размер на 2,142 млрд. евро. От тях с най-голям отрицателен принос са външни потоци от сметки на търговски банки при БНБ, които намаляват с 2,327 млнрд. евро.

Въпреки намалението на валутните резерви БНБ постига сравнително добра доходност от управлението им. Нетният доход от управлението на международните валутни резерви през полугодието е 333 млн. евро, което представлява обща доходност от 1,06%. Тази доходност се формира от три компонента – доход от инвестиции на международни валутни резерви; доход от промяна на валутните курсове и разходи и/или доход по пасивите. Доходът от инвестиции на международните резерви възлиза на 345,35 млн. евро, което е доходност от 1,14%. Този резултат се дължи главно на положителните лихви по депозитите, предоставени при първокласни чуждестранни банки, както и на положителната доходност на евровите облигации с високо кредитно качество, в които са инвестирани по-голямата част от валутните резерви на БНБ.

Доходът от промяна на валутните курсове е положителен и възлиза на 69,93 млн. евро (доходност от 0,18%). Основен принос за това има промяната в цената на монетарното злато, измерена в евро. Цената на златото се повиши през първата половина на 2023 г. с 5,2% до 1919 долара за 1 тройунция и с 3,4% до 1761 евро за 1 тройунция. Вследствие на лихвената политика на БНБ нетният финансов резултат от пасивите за периода е разход за БНБ в размер на 82,18 млн. евро, което е -0,26% доходност.

С приемането на Бюджета на БНБ за 2023 г. размерът на месечните възнаграждения на членовете на Управителния съвет (УС) е определен, както следва: управител – 23 036 лв.; подуправители – 19 745 лв.; други членове на УС – 6582 лв., пише в отчета на БНБ.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране