21.01.2024 | 11:03
Цар Симеон и сестра му Мария Луиза се разделиха с 66 имота, държавата си ги взе
Това стана след повече от десетгодишна съдебна битка, пишат от Министерството на земеделието

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза Хробок губят 16 000 дка имоти и гори в Рила. Това реши Софийският окръжен съд, който е първа инстанция по делото. Съобщението бе разпространено от Министерство на земеделието, което страна в процеса от името на държавата.

„Софийският окръжен съд призна България за собственик на 66 недвижими имота. Това стана след повече от десетгодишна съдебна битка. Имотите представляват гори и земи от горския фонд в Рила планина с обща площ от около 16 хил. дка. и са по последното висящо дело относно казуса с т.нар. „царска реституция“, пишат от МЗХ.

От министерството твърдят, че производството по делото е образувано „по искове на държавата чрез министъра на земеделието и храните срещу наследниците на бившите царе Ф. I и Б. III“. От МЗХ очевидно имат предвид Фердинанд и Борис Трети.

„През 2019 г. бе сключена съдебна спогодба с част от ответниците, представители на фамилията В. и делото спрямо тях е прекратено. С постановеното решение съдът признава, че държавата е собственик на процесните имоти ex lege, по силата на действалите Закони за горите, както и че не е имало основание за реституция на процесните горски имоти“, посочват и министерството и добавят, че решението на Софийския окръжен съд не е окончателно.

От МЗХ обаче твърдят, че ако „така постановеното решение на съда остане в сила, С.Б.С и сестра му М.Б.Х (Симеон Сакскобургготски и Мария-Луиза Хробок) ще трябва да възстановят на държавата присъденото им обезщетение от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за имуществени вреди в размер на 1 635 875 евро, вследствие наложения мораториум от НС през 2009 г.“

Адвокат Михаил Екимджиев обаче опроверга съобщението на земеделското министерство. Той коментира пред „Сега“, че не е вярна тезата, че Сакскобургготски трябва да връща присъденото от Страсбург обезщетение. Окръжният съд е отхвърлил претенциите на държавата за реализираните от Сакскобургготски добиви от горите. Статусът му е приравнен на добросъвестен държател и затова не трябва да плаща такова обезщетение, обясни Екимджиев, който води делото на бившия премиер в Страсбург. „Единствената мислима хипотеза за прихващане би била само ако имаше уважена тази претенция на държавата за обезщетението за добивите“, посочи още адвокатът и припомни, че решението на СОС все пак е само на първа инстанция. „Сега“ се запозна със съдебното решение, с което наистина претенциите за обезщетение на държавата са отхвърлени.

В началото на май 2023 г. България бе осъдена от Европейския съд за правата на човека да плати на Симеон Сакскобургготски 1 635 875 евро плюс всички данъци, които могат да бъдат начислени. (Решението на съда може да бъде видяно тук.) Още през септември 2021 г. бившият премиер и наследник на българските царе осъди държавата. Тогава обаче ЕСПЧ даде 6 месеца на правителството и Сакскобургготски да се споразумеят за обезщетението, но до това не се стигна. Сакскобургготски даде знак, че е готов да преговоря за споразумение, но от страна на правителствата, които се изредиха междувременно, такова не е предложено.

Бившият премиер и сестра му Мария-Луиза Хробок осъдиха България заради мораториума от 2009 г., с който бе забранено да се разпореждат с имотите си и да ги експлоатират.

Съдът прие, че със забраната за всякаква търговска експлоатация на царските гори е нарушена конвенцията за правата на човека, която защитава собствеността. Нарушено е и правото на справедлив съдебен процес, тъй като мораториумът не е можело да бъде обжалван. Съдът констатира, че действията на българските власти са поставили непропорционална индивидуална тежест върху Сакскобургготски и сестра му. Предвидените мерки са извънредни, тъй като мораториумът е бил в сила дълго и не е подлежал на съдебен контрол.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране