Режимът на работа на инсталациите минава през тежка и дълга процедура, включваща институции като общини, РИОСВ, МОСВ и ИАОС
По повод скорошните медийни атаки, твърдения на “експерти” и изразени мнения на неправителствени организации, финансиращи се по съмнителен и непрозрачен начин, професионалистите от ТЕЦ “Бобов Дол” изразяват следната позиция:
Потресени сме от тенденциозните публикации на определени медии и от начина, по който те смятат, че се прави журналистика. Когато бъдем потърсени от тях, ние сме открити и отговаряме на въпросите, които ни се задават. Ненормално и неморално е думите да ни се изопачават и поднасят в друг смисъл и контекст, доукрасени с лъжливи, подвеждащи и неточни факти.
Относно т.нар. експерти и представители от неправителствителствени организации със спорна експертиза, които се крият зад каузата „за благото на обществото”, а всъщност изкарват пари от всеки един организиран протест, от всяка една внесена жалба и се занимават основно с т.нар. зелен рекет, насочен към оператори и компании, ТЕЦ „Бобов дол” моли последните да използват спечеленото за правене на професионални проучвания и наемане на кадри, които боравят с точна, проверена и истинна информация. Защото е непрофесионално и в ущърб на обществото да изказваш мнение, което е основано единствено на хипотеза или предположение.
Четохме и се наслушахме на всякакви предположения, спекулации, глупости и даже откровени лъжи.
Всички наши досегашни, настоящи и бъдещи планове винаги са били насочени към стриктното следване на поставените условия в разрешенията от компетентните институции и екологичното законодателството.
За да бъде издадено разрешение за каквато и да е било промяна в режима на работа на инсталация като ТЕЦ „Бобов дол”, се минава през тежка и дълга административна процедура, включваща институции като общини, РИОСВ, МОСВ и Изпълнителна агенция по околна среда. Процедурата за оползотворяване на отпадъци съвместно с въглища, като съотношението е 99.95 % въглища и 0.05% отпадъци, е започвала преди три години. Повтаряме – ТРИ ГОДИНИ. Всеки, който е искал да се запознае с документите, е можел да направи това. За да може институциите да завършат една такава процедура, инсталацията, която осъществява дейността, трябва да отговаря на общоустановените в рамките на ЕС т.нар. Най-добри налични техники. ТЕЦ „Бобов дол” е с утвърдени такива.
Наслушахме се на всякакви спорни личности, които обясняват какви са температурите на горене в нашите енергийни котли. Ако всичко това, което се пише и говори беше така, ние нямаше как да сме с утвърдени документи. Във всички горепосочени институции ние сме предоставили паспортната документация на съоръженията на централата и вярваме, че всеки, който иска, може да ги намери и да се запознае с тях и да разбере, че температурата на изгаряне е достатъчно висока, че са направени промени в инсталацията, които водят до това процесите в нея да отговарят на всички европейски и национални изисквания.
В медиите се спекулира много и за това какво е оползотворяване на отпадъци. Процесът не е свързан просто с вземане от депо на отпадък и неговото изгаряне. Отпадъците, които ТЕЦ „Бобов дол” ще приема като алтернативно гориво на въглищата, са такива, които са преработени, за да станат гориво. Те представляват т.нар. чист отпадък, който се подава в инсталации като топлофикацията, която се намира в центъра на Виена, както и в такива, които се намират в Швейцария. Знаете ли, че в Швейцария отпадъците, които се генерират от населението, изцяло са оползотворяват с цел производство на енергия и това е една от причините, поради които те имат по-евтина електро- и топлоенергия.
За жалост, в България RDF горивото се оказа благоприятна опорна точка за много политически кръгове и медии. Почти никоя институция или медия не се постара да разясни какво е това кръгова икономика; да осветли, че депонирането на отпадъци се смята за най-лошото нещо в цяла Европа и че там се толерира оползотворяването им с цел получаване на енергия, защото точно тази енергия е най-евтината за потребителите. Ние имаме желание да бъдем част от този процес и то така, както е регламентирано в цяла Европа, с проверки и непрестанен мониторинг.
Съществуващата инсталация на ТЕЦ „Бобов дол” отговоря и се класифицира като „Инсталация за съвместно изгаряне”, съобразно изискванията на Наредба за условията и изискванията за изграждане и експлоатацията на инсталации за изгаряне и инсталации за съвместно изгаряне на отпадъци. С цел пълното привеждане в съответствие с изискванията на екологичното законодателство и изпълнение на заложените в комплексното разрешително екологични норми по опазване на компонентите на околната среда, на площадката на дружеството са изградени и се експлоатират пречиствателни съоръжения за емисиите в атмосферата и същите се считат за най-добри налични техники /НДНТ/ за големи горивни инсталации. Инсталацията на централата е оборудвана със средства за извършване на собствени непрекъснати измервания на емисиите в атмосферния въздух, които всеки месец се докладват на институциите. След като се установи, че инсталацията изпълнява всички изисквания, тогава компетентните органи издават ново комплексно разрешително, в което са включени нови алтернативни горива /биомаса и неопасни отпадъци/.
Уточняваме, че отпадъците, които са доставяни на площадката на дружеството, са въз основа на сключени договори с български и чужди фирми, притежаващи съответните разрешителни за дейности с отпадъци. Вносът на отпадъци също се извършва при спазването на изискванията на Закона за управление на отпадъците и Регламент 1013/2006 за трансграничен превоз на отпадъци, като контролът е от страна на редица институции – министърът на околната среда и водите, министърът на вътрешните работи, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията, директорът на Агенция „Митници“.
ТЕЦ „Бобов дол” искрено се надява, че ще се сложи край на разпространяването на всякакви тенденциозни и нелепи твърдения и атаки. Използването на централата за трупане на политически и икономически дивиденти е отпадъчна стратегия, която отдавна трябваше да е изхвърлена на общественото бунище.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране