Рекламен клип „взе главата“ на шефа на Информационния център на военното министерство (ВИДЕО)
След бурни реакции, видеото за набиране курсанти в Националния военен университет на фона на рап, оръжия и агресия беше свалено от Мрежата
Провокативен рекламен клип за набиране курсанти в Националния военен университет (НВУ), предизвикал бурни реакции и бързо свален от публичното пространство, „взе главата“ на шефа на Информационния център на Министерството на отбраната Владимир Миленски.
Със заповед на министъра на отбраната Атанас Запрянов от 30 юли се прекратява трудовото правоотношение на директора на Информационния център на Министерството на отбраната Владимир Страхилов Миленски, съобщиха от военното ведомство. За директор на Информационния център се назначава Георги Христов Георгиев, който до момента заема длъжността „съветник на министъра на отбраната“, допълват оттам.
Рокадата става факт след скандален клип, публикуван на фейсбук страницата на министерството. Той започва с младежи, нахлузили качулки на главите си и вадещи оръжия от сакове на фона на транспарант на охранителна фирма. Това се случва на фона на рап музика. Следва кадър на доберман, който излайва няколко пъти и на екран се появява жена, която казва: „Ти си млад и сърдит? Светът наоколо постоянно ти лази по нервите?“. Следват отново с младежи с качулки, снимани сред огньове – голи до кръста, някои с татуировки. Те размахват оръжие, карат АТВ-та и се държат като мутри. „Наричат те буен, даже див? Не се подчиняваш току-така на другите“, продължава жената. „Усмихни се, има рецепта за твоето щастие. Защо не опиташ да станеш истински войник? Ела в твоя свят. Бъди сто процента себе си!“, добавя тя. Следва кадър на фасадата на Националния военен университет „Васил Левски“.
Рекламният клип е озвучено с рап песен на Dim Devil. Част от текста й гласи:
„Кучета да лаят, че скоро стЕгам въжетата
ЖелЕзо разковано – да разбиваме клишетата
И куките ни чакат да въртимЕ АМГ-ата“.
Видеото се разпространи във Фейсбук от Информационен център на МО – ArmymediaBg.
След множество гневни реакции, оттам промениха поста си във Фейсбук, с който набират курсанти в НВУ. Новият текст на военното ведомство гласеше: „Син на полицай, рапър, текстописец, художник – курсант-младши сержант Георги Вутов разбива стереотипа. Той се превръща в доблестен курсант, пример в университета. Очаквайте ексклузивно в предаването „Талантите“ повече за неговата музика. Скоро по ВТК… И разбираме колко лесно се взривява общественото мнение, когато робуваме на стереотипи без да сме видели цялата картина. Извиняваме се за накърнените чувства на искрените почитатели на Българската армия! Информационен център на МО – ArmymediaBg“.
Впоследствие публикацията е премахната от социалната мрежа, а Националният военен университет „Васил Левски“ изрази категоричното си несъгласие с представената информация за курсант от Военния университет, който е включен в рекламен клип за предаването „Талантите“, подготвен от Информационния център на МО, се казва в становище на висшето учебно заведение.
„Одобрение за това „произведение“ от Дирекция „Връзки с обществеността“ няма. Директорът на ИЦ на МО полковник от запаса Владимир Миленски декларира, че ще понесе отговорността си за това“, написа във фейсбук началникът на дирекция „Връзки с обществеността и протокол“ Евелина Бранимирова.
„Националният военен университет „Васил Левски“ изразява категоричното си несъгласие с представената информация за курсант от Военния университет, който е включен в рекламен клип за предаването „Талантите“, подготвен от Информационния център на МО! Внушението, което създава клипът, не кореспондира с морала и ценностите, в които НВУ „Васил Левски“ вярва и обучава своите възпитаници! Ръководството на Университета НЕ е запознато и НЕ е одобрило подготвения материал, поради което, категорично, НЕ застава зад излъчения клип!„, категорични са от НВУ „Васил Левски“.
Президентският съветник Димитър Стоянов също взе гневно отношение по темата:
„С право цивилни и военни се възмущават на халтурата прикрита, като „рекламно клипче“ на НВУ, която ни сервира вчера Информационния център на МО. Клипът бе свален, НВУ и пресцентъра на МО се дистанцираха, но срамът остава.
По-важното е, че остават и много въпроси, които не трябва да се замитат под килима. А именно, кой е отговорен за безумията, които се творят в Информационния център на МО?
Въпросният център си има директор, нищо че на сайта на центъра такъв не се посочва. Той се казва Владимир Миленски (на снимката с неговия съратник Тодор Тагарев). Назначен е преди малко повече от година.
И тъй като много обичаме да говорим, че сме парламентарна република, ще призова депутатите, които са членове на Комисията по отбрана в НС, да се позаинтересуват от следните неща:
– Какво е образованието на г-н Миленски? Има ли опит да ръководи електронна или печатна медия и въобще има ли един ден трудов стаж в телевизия или вестник? Има ли научни трудове в тези области?
– С какво квалификацията на г-н Миленски го направи толкова ценен, че беше назначен не само, като директор на Информационния център, но и се водеше на половин щат, като съветник на министър Тагарев? Колко часа седмично работи г-н Миленски, че да заслужи своя щат и половина?
– Мненията, които г-н Миленски изказва в рамките на свои медийни участия, трябва ли да се приемат за официална позиция на МО, на Информационния център или на министъра на отбраната, бидейки негов съветник? Говорим за мненията, след неговото назначаване. Изказаните позиции преди това, са си негово право, гарантирано от Конституцията.
– Преди два месеца бе обявено, че се прави нова комуникационна стратегия и „ребрандиране“ на въпросния център. Какъв е ефектът от тази дейност, освен поръчаните рекламни шоколадчета и химикалки? И разбира се, колко струва тя?
– Раздават ли се назначения във въпросния център, не на база заслуги и квалификации, а на база на вярност към директора и демонстрирана правилна партийно-политическа ориентация? Има ли влошаване на работната атмосфера, след назначаването на г-н Миленски?
– Не е ли време да се направи един мониторинг на съдържанието на медиите подчинени на Информационния център на МО? Няма ли той да открие една хиперполитизация на тези медии (а те самите трябва да обслужват деполитизираните Въоръжени сили), която май обслужва само комсомолския плам на г-н Миленски и задоволява евтините желания за медийна изява на неговия приятелски кръг?
И въобще – не трябва ли да се направи едно заседание на Комисията посветено изцяло на дейността на Информационния център, за предпочитане в присъствието на г-н Миленски? Вярвам, че въпроси към него ще има доста.
Да не забравяме и друго – г-н Миленски бе в дъното на „гениалната“ идея Информационния център на МО да се превърне в орган за борба с дезинформацията и „хибридните атаки“. Колко хибридни атаки бяха преборени с рубриката „Дезинфорадар“ във вестник „Българска армия“? Или пък, колко иронични усмивки е събирала тя, защото съдържанието ѝ е, като извадено от вестник „Народна войска“ от началото на 50-те години на миналия век?
Лошата пропаганда е антипропаганда и това много се усеща от медийния продукт, който излиза от подчинената на г-н Миленски структура. Това е вредно не само за Въоръжените ни сили, но и за България!
Не искам да бъда разбирам погрешно. В Информационния център на МО има много качествени хора, с които съм имал удоволствието да контактувам и работя. Но рибата се вмирисва откъм главата и е време за реални действия от страна на политическото ръководство на армията.
За финал ще припомня за едно друго невероятно назначение на Тодор Тагарев, а именно съветникът Мустафа Емин. За неговото дерибействане из коридорите на „Пирогов“ той бе порицан и наказан дори от националната контролна комисия на неговата партия „Да, България“. Тогава Тагарев не посмя да вземе отношение и да накаже разюздалия се съветник. Репутационните щети, както за министъра на отбраната, така и за МО, бяха много сериозни. Надявам се, че Атанас Запрянов си е взел правилните уроци от този случай.“, написа Димитър Стоянов.
Източник: dir.bg