Още имаме надежди заводът на „Фолксваген“ да бъде в България, заяви пред БНР Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестициите. Повод за неговите думи стана поредното отлагане на решението, което трябваше да вземат шефовете на автомобилния концерн за мястото на новата инвестиция. „Нашата амбиция в голяма степен е не само да предложим възможност за „Фолксваген“ да инвестира в България в своето традиционно производство, но и да надгради, и да посрещне предизвикателствата на новите технологии и това, че в голяма степен „Фолксваген“ има инвестиционен план за развитие в сферата на електрическите автомобили“, каза Стамен Янев.
Дългосрочното отлагане на решението на „Фолксваген“ за инвестицията, която все по-упорито се свързва с Турция, едва ли е случайно, твърдят експерти. Според тях то може би означава резерви от страна на компанията заради съществуващия митнически съюз между ЕС и Турция, който задължава страните да съблюдават правилата, валидни за страните членки на еврообщността. Така турските държавни протекции, с които страната се опитва да спечели инвестицията, се оказва под въпрос и могат да породят санкции.
Според Юлиана Николова – директор на „Портал Европа“ и експерт – участник в преговорите за България по този вид споразумения, има и чисто прагматични причини, които изискват от ръководството на компанията още размисъл и оглед на възможностите в Източна Европа. Тя смята, че промяната в данъчната политика и общата политическа нестабилност разколебават „Фолксваген“ за Турция:
„Политическата нестабилност и това, че ЕС прави крачка назад в отношенията си с Турция – по-скоро това е по-силният аргумент, отколкото аргументът с неправомерната държавна помощ, защото тя в един или друг смисъл може да бъде оправдана, може да се направят крачки тя да бъде доказана, че е необходима и че не нарушава правилата на вътрешния пазар. България не бива да разчита на слабости, които предлага турската страна, а трябва да намери начин да предложи по-добри условия, които да са по-атрактивни за „Фолксваген“, отколкото Турция“, коментира Николова. Това е пети път, при който надзорният съвет отлага решението, като натискът е започнал още през пролетта тази година. Междувременно сделките между директорите на „Фолксваген“ и президента Ердоган привличат внимание на нарастващ брой евродепутати в Брюксел и там скандалът започва да придобива сериозен мащаб. Многократното отлагане на решение в полза на Турция показва ясно, че надзорният съвет не се чувства уверен в дългосрочните ползи от партньорство с Ердоган, макар и краткосрочните плюсове да са ясни.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране