19.10.2024 | 19:55
Радост за “сините”! Левски победи ЦСКА (без българи титуляри)
Бразилецът Макун разплака "червените"

Левски победи ЦСКА с 1:0 в най-чакания мач в първенството. „Сините“ надиграха „червените“ в почти целия двубой, но заветното попадение падна 4 минути преди края на редовното време и негов автор бе Кристиан Макун. Именно той бе една от изненадите в състава на Станислав Генчев.

„Сините“ започнаха с нова тройка в отбрана, която не е играла в този си вид до момента. Макун се появи като титуляр за сметка Келиан Ван дер Каап, който е с контузия. Асен Митков пък се завърна сред 11-те след доста дълго отсъствие там поради контузии.

Левски се хвърли в атака и още в 14-ата секунда можеше да поведе. Сангаре мина с лекота покрай Лиъм Купър и шутира мощно над вратата. Последваха минути с атаки и пред двете врати, но без кой знае колко чисти положения. В 19-ата минута Бусато и Купър не се разбраха, Сангаре открадна топката, но бранителят я изби, но влизайки изключително грубо в краката му. ВАР обаче не се намеси за евентуален картон, тъй като Сангаре оставаше сам срещу вратата.

Секунди по-късно Алекс Колев излезе сам срещу Бусато буквално от центъра, като го преодоля с шут, но в гредата за съжаление. В 31-ата минута Макун шутира опасно от фаул, но малко над вратата. В ответната атака Цунами предотврати опасност, след като спря извеждащ пас към Локило.

В 37-ата минута Левски направи поредна фантастична контра. Алдаир, който се бе озовал за пореден път е мача отляво, направи двойно с Охене, след което подаде към Сангаре, а шутът на нападателя бе избит пред самата голлиния в корнер. След него отново настъпи суматоха пред вратата на „червените“, като този път Цунами центрира и на задна греда Митков стреля опасно. В тези минути играчите на Генчев буквално натикаха съперника в половината му и не даваха да се изнесе топката със солидна преса. В последната минута на първата част ЦСКА имаше златен шанс да вкара гол. „Сините“ сбъркаха при изнасянето на топката и Линдсет намери Исека, който остана сам срещу Маркович. Стражът обаче успя да избие от краката му и да предотврати допускането на попадение.

Второто полувреме започна без промени и с много нерви. В 52-ата минута дойде първото добро положение и то бе в полза на „сините“. Евертон Бала овладя една топка, освободи си пространство и шутира опасно, Бусато изби с мъка в краката на Майкон, който обаче стреля много неточно при опита си за добавка. В 54-ата минута Бала центрира много опасно, топката бе напът да изненада Бусато, но Вион изчисти току пред голлинията. В 58-ата минута пак бразилецът шутира страховито от над 35 метра, като Бусато с мъка изби в краката на Сангаре.

В 66-ата минута гостите в този мач можеха да вкарат. При една добра тяхна атака топката бе извадена около точката на дузпата и Линдсет шутира покрай вратата. В ответната атака Майкон изведе на скорост Бала, който центрира прострелно, но Сангаре не успя да засече.

В следващите минути „сините“ продължиха да атакуват и заобградиха вратата на ЦСКА.

В 86-ата минута Левски най-после поведе. След поредния корнер пред вратата на „червените“ Лима центрира добре и Макун хвърли в екстаз близо 17 000 фенове по трибуните с попадение за 1:0.

До края на срещата „сините“ играха спокойно и не допуснаха особено напрежение пред вратата си.

След сладката победа Левски поведе с цели 18 точки на ЦСКА, който е чак на 14-ото място.

ЛЕВСКИ – ЦСКА 1:0

1:0 Кристиан Макун 86′

Състави:

Левски: 44. Матей Маркович – 50. Кристиан Димитров,6. Цунами, 4. Кристиан Макун – 21. Алдаир, 8. Карлос Охене, 10. Асен Митков (57′ -11. Джавад Ел Джемили), 3. Майкон – 17. Евертон Бала (71′ – 7. Фабио Лима) – 12. Мустафа Сангаре (90’+7′ – 30. Клеман Икена), 9. Александър Колев

Резерви: 99. Иван Андонов – 16. Преслав Бачев, 22. Патрик-Габриел Галчев, 23. Патрик Мислович, 88. Марин Петков, 97. Асими Фадига

Треньор: Станислав Генчев

ЦСКА: 1. Густаво Бусато – 15. Тибо Вион (79′ – 19. Иван Турицов), 5. Лумбард Делова, 6. Лиъм Купър, 18. Мика Пинто – 26. Марселино Кареасо, 99. Джеймс Ето‘о – 22. Джейсън Локило (64′ – 73. Илиан Илиев), 10. Джонатан Линдсет (79′ – 14. Тобиас Хайнц), 9. Зюмюр Бютучи (64′ – 11. Матиас Фаетон) – 45. Аарон Исека (64′ – 77. Годуин Коялипу)

Резерви: 25. Иван Дюлгеров – 4. Християн Петров, 7. Улаус Скаршем, 8. Станислав Шопов

Треньор: Александър Томаш

Съдия: Драгомир Драганов

Жълти картони: Мустафа Сангаре, Кристиан Макун, Александър Колев (Левски), Лумбард Делова, Джонатан Линдсет, Мика Пинто, Иван Турицов, Марселино Кареасо (ЦСКА)