Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград. Това се посочва в съвместно съобщение на Министерството на земеделието и храните и МВР, разпространено в четвъртък вечер.
Стопанството остава под карантина, въвеждат се временни мерки за ограничаване на движението на дребни преживни животни от и към област Пазарджик.
МВР обезпечава действията по изпълнение на съответна заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните. Ангажимент на полицейските служители е опазване на обществения ред, гарантиране сигурността и създаване на условия за изпълнение на заповедта, се посочва в съобщението.
От събота хора от цялата страна се събраха на протест пред овцеферма във Велинград, в която беше констатирано огнище на чума по дребните преживни животни. Хората заявиха, че са дошли да подкрепят собственика на фермата. Част от тях казаха, че са готови да стоят, колкото е необходимо, за да спасят животните.
Призив за спешно ликвидиране на огнището на чума по овцете във Велинград е отправила във вторник вечерта дирекция за управление на кризи в храните, животните и растенията в Еврокомисията. Причината е, че по-нататъшното забавяне на вземането на мерки застрашава здравето не само но дребните животни в цялата страна, но и в целия Европейски съюз.
Това на свой ред може да доведе до забрана за износ на български овчи млечни продукти, предупредиха животновъдни организации, според които колкото по-бързо се реши проблемът, толкова по-бързо фермерите ще си получат обезщетенията и ще могат да възстановят стопанствата си, без да се причиняват по-нататъшни щети на сектора.
Организацията „Невидими животни“ се възпротиви на умъртвяването им, обявявайки това за политическо решение, цитирайки твърдения, че животните не проявяват ясни клинични признаци на болестта, въпреки двукратни положителни проби. Според организацията позицията за избиването на животните не е еднозначна, заради 3-километровата карантинна зона около стадото, която го предпазва от контакт с други животни и не следва да е опасно за тях.
Цитира се мнение на експерта по овцевъдство проф. Иван Станков – бивш министър на земеделието и храните и бивш ректор на Тракийския университет, според който трябва да се изчака и към умъртвяване на животните да се пристъпи само при проява на ясна клинична картина на болестта.
На среща по казуса в агроведомството вчера обаче представители на животновъдни организации са отбелязали, че макар и това заболяване да има ниска смъртност при овцете и козите – едва 2 процента, то нови риск за зараза на останалите стада и забрана на износа на продуктите от овче мляко. Според Бойко Синапов – председател на Обединени български животновъди „адекватни обезщетения ще помогнат на стопаните да възстановят своите ферми и да преминат през този труден период“. „Ние заставаме зад такова разрешение на казуса“, казва и Дарина Шишкова – управител на „Развъдна организация за автохтонни породи овце в България“, цитирана от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните.
Пред журналисти в събота Георги Илиев, баща на един от собствениците, каза, че фермата е целият му поминък. Хвърлих си здравето, обичам си животните, ако ги унищожат, умираме и ние, каза той и призова служебния министър на земеделието за съдействие. По думите му овцете не са болни от чума.
Източник: Mediapool.bg
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране