Административен съд София-град отмени незабавното прилагане на заповедите на председателката на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова за спиране увеличението на таксите по абонаментни планове на мобилните оператори „Йеттел“ (Yettel) и „Виваком“ (Vivacom). Определенията обаче подлежат на обжалване пред Върховния административен съд в седемдневен срок. Междувременно предстои произнасяне по същество за законосъбразността на самите заповеди.
„Йеттел“ вдигна от началото на януари таксите си между 1 и 3 лева. Компанията заяви, че срещу това клиентите ще получат повече минути за разговори, повече мегабити и по-висока скорост в интернет плановете си, макар повечето потребители да недоволстват, че нямат нужда от предлаганите екстри и сегашните им планове напълно ги устройват. Намерението на „Виваком“ беше от февруари да увеличи плановете – без социалните пакети, с до 2 лв. заради увеличените разходи за заплати, осигуровки и поддръжка на мрежата. Според Филипова обаче телекомите нямат право на това, тъй като не са получили съгласието на клиентите си.
Според съдебните състави заповедите на Филипова цитират забранени търговски практики, сред които обаче не е и вдигането на таксите. Като аргумент шефката на КЗП е наредила незабавното спиране на повишението „с цел защита на особено важни обществени интереси и да не се допусне накърняване на икономическите интереси на потребителите, които ще бъдат засегнати от посочената нелоялна търговска практика“. Съдът приема, че тя е изложила общи мотиви, които биха могли да се отнесат към всеки такъв случай.
„Както принудителната административна мярка, така и допускането на нейното предварително изпълнение трябва да бъдат необходими за постигане на целта на закона, но и да са съразмерни по тежест с установените факти и преследваната цел. В тази връзка, безспорно заплащането на по-висока цена на част от потребителите рефлектира върху икономическите им интереси, т.е. засягат се важни обществени такива. Това обаче не е достатъчно. Следва обществените интереси да са особено важни, а конкретни обстоятелства предвид потребителската група, засегната от планираните изменения на абонаментните планове, респ. очаквания размер на увеличението от 1 лв. или 2 лв. на месец спрямо приложимите условия не са изложени от страна на органа“, пише в определението на съда по случая с „Виваком“, с което Mediapool разполага.
Съдиите обръщат внимание, че увеличение се предвижда само за част от предоставяните от дружеството услуги и изрично са изключени от приложното поле на измененията най- уязвимите групи, като при формиране на списъка с изключения „Виваком“ е отчело социалните аспекти на предстоящото увеличение.
Самият телеком в жалбата си посочва, че КЗП „бланкетно и голословно, в противовес с обективните факти, твърди повсеместна бедност на населението, без да отчете, че именно плановете на уязвимите потребители не подлежат на увеличение, а че увеличението на цената на абонаментите, които реално подлежат на изменение, е ограничено до максимум 2 лв. на месечна база“. „КЗП не е разгледал спрямо кои потребители би се приложило изменението и кои групи потребители са изключени от обхвата на увеличението, както и какъв е пропорционалният размер на ограничения максимум на изменението на цените спрямо цената на услугата“, аргументират се от „Виваком“.
„Предвид това твърдението в заповедта, че предвиденото увеличение негативно ще засегне икономическите интереси на широк кръг потребители, които „живеят на ръба на бедността“ е необосновано“, смята телекомът. Филипова обаче твърди, че увеличението би застрашило оцеляването на потребителите.
Съдиите приемат аргумента, че предварителното изпълнение на невлязъл в сила индивидуален административен акт (който в случая е обжалван), може да навреди на адресата му, ако впоследствие актът бъде отменен.
„Йеттел“ също смята, че Комисията за защита на потребителите не е обосновала как увеличение на цените с по 1 лев на месец нарушава особено важни обществени интереси.
От определението на съда по казуса с този оператор става ясно, че Филипова е мотивирала забраната си за поскъпването на абонаментни планове с „агресивна търговска практика от черния списък на търговските практики, които са забранени при всички обстоятелства“. Не е посочено обаче, кой „черен списък“ органът приема, че съдържа прилагана от дружеството агресивна практика. „Действително, налице е Приложение I към Директива 2005/29/ЕО, което съдържа списък с практики, които са забранени при всички обстоятелства (т.нар. „черен списък“). В приложението са посочени конкретни форми на нелоялни търговски практики в 31 точки, но нито една от тях не е относими към конкретните обстоятелства, мотивирали КЗП да приеме, че е налице нарушение на Закона за защита но потребителите“, пише в определението.
Предстои да се види дали КЗП ще обжалва определенията на съда, а на следващ етап трябва да има произнасяне по същество за законосъобразността на самите заповеди.
Така към момента повишението на таксите на „Йеттел“ и „Виваком“ остава в сила.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране