10.04.2025 | 12:12
Бащата на Сияна: Даниел Иваничков – Касичката е бил заразното зло в АПИ
Той е човекът, който е свързан с цялата корупция, споделя опечаленият Николай Попов

В поредното разтърсващо разкритие за порочните практики в Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), Николай Попов – бащата на трагично загиналата Сияна, хвърли светлина върху една от най-мрачните фигури в институцията. В интервю за „24 часа“ той разкри как един обикновен чиновник се е превърнал в „император“ на българските пътища, докато те продължават да се превръщат в смъртоносни капани за шофьорите.

„Касичката“ – властелинът на асфалта

„Той е един от основните виновници за това, че не е поддържан пътят, на който загина детето ми“, заявява Попов за наскоро отстранения Даниел Иваничков. Служител, който според множество свидетелства, е успял да натрупа повече власт от самия Управителен съвет на АПИ – факт, който би звучал комично, ако не беше трагичен.

„Имал е прякор – Касичката, разкрива Попов, визирайки абсурдната ситуация, в която един административен служител е държал ключовете към многомилионните бюджети за пътна поддръжка. В същото време, в България е напълно нормално човек с прякор „Касичката“ да решава кои пътища ще получат финансиране и кои ще продължат да бъдат смъртоносни капани.

Служителите проговарят

След публикуването на личния си телефон във Facebook, Попов е бил буквално залят от обаждания на настоящи и бивши служители на АПИ„Казаха ми, че е бил заразното зло в АПИ. Човекът, който е свързан с цялата корупция, споделя бащата на Сияна.

„Буквално ми обясниха, че Иваничков е разпореждал на Управителния съвет на агенцията през годините как да действа“, добавя той, рисувайки картина на институционален абсурд, в който опашката върти кучето.

Политическото махало

В типичен за българската административна система стил, Иваничков е бил „махнат от Гроздан Караджов и възстановен от следващото правителство“. Очевидно някои хора са толкова ценни, че дори уволнението не може да ги спре.

„Безчинствал е и е правил точно каквото си иска. Иначе казано – човек на всички“, разказва Попов, описвайки перфектния пример за това как работи българската административна система, когато никой не гледа. Или по-точно – когато всички гледат, но си затварят очите.

Цената на нехайството

„Ако тези знаци бяха въведени по-рано, нямаше да има катастрофа, защото тя е станала с 19 километра в час“, обяснява Попов, подчертавайки абсурдността на ситуацията. „Камионът се е движил в ограничението, но с несъобразена скорост спрямо пътните условия. Ако имаше знак 60 километра в час ограничение, ударът щеше да бъде с максимум 1 километър в час и можеше да се избегне“.

Римските пътища и българската реалност

В може би най-саркастичната, но същевременно болезнено точна констатация, Попов заявява: „Пътищата, по които се движим в момента, са от миналия век. В Римската империя е имало по-хубави“. Очевидно две хилядолетия технологичен прогрес не са достатъчни, за да настигнем строителните стандарти на древните римляни.

Министърът, който действа

В морето от институционална апатия изпъква фигурата на настоящия министър Иван ИвановМинистър Иван Иванов е до мен от първия ден. Непрекъснато ми се обажда и ми пише, за да види как сме със семейството ми. Обеща ми, че ще бъде напълно безкомпромисен“, споделя Попов.

Битката продължава

„Амбицирам се срещу тези хора от АПИ, защото са безхаберници. Нехайството им коства стотици човешки животи и разбити съдби на хиляди семейства“, заявява Попов, който отказва да позволи случаят да бъде заметен под килима.

„Крайно време е да се научим, че има закони и всеки, който ги нарушава с действие или бездействие, ще носи последствията спрямо Наказателния ни кодекс“, категоричен е бащата на Сияна, визирайки порочната практика на безнаказаност в държавната администрация.

 

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране