
„Това беше триумф на лобизма. Не искам да защитавам един или друг тип самолет – за мен и трите типа са прекрасни, летял съм на тях и срещу тях. Но, за разлика от други хора, аз защитавам процесът да бъде прозрачен, открит и обективен … Министър-председателят казва, че някакви летци може би някъде някога са му казвали, че F-16 е най-добър. Защо е тогава цялата тази експертна група?! Защо е този фарс?!”
Това са думи на президента Румен Радев от края на 2018 г., след като са разгледани трите предложения за купуването на боен самолет и работната група одобрява най-новата модификация на американския F-16. Останалите – шведският Gripen (Грипен) и европейският Eurofighter (Юрофайтер), отпадат.
Следва подписване на договор от тогавашното правителство на Бойко Борисов и ратификация в Народното събрание през 2019 г. с гласовете на ГЕРБ, ДПС и ВМРО. Държавният глава обаче пак се намесва и
налага вето върху договора за закупуването на F-16,
като твърди, че има проблем в процедурата по избора на този изтребител, че цената е много висока, че рязко се повишава бюджетният дефицит, че няма широк консенсус и подкрепа, че е противоконституционно, че НС е гласувало ратификация с две гласувания в един ден, че няма пълен пакет за въоръжение, за съпътстващо оборудване и обучение на личния състав… Заедно с това започнаха и драматичните прогнози на Радев как България ще остане без самолети, как няма кой да пази въздушното ни пространство, как ще загубим суверинитет.
7 години по-късно същият държавен глава се скъсва да хвали сделката. Вече „доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили“.
Церемонията по приемането на първия български изтребител F-16 Block 70 с боен номер 301 в българската армия в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево стана причина отново да се разпали дебата около американските машини. Дори и тържеството бе съпроводено от всевъзможни упреци и внушения.
Първият български F-16 се приземи още на 2 април и бе обявено, че машината ще бъде представена като българска на 12 април. Последва брожение и нападки, че за представянето на самолета е избран не кой да е ден, а точно Денят на съветската авиация и космонавтика. Тихомълком тържествената церемония бе преместена на 13 април. Тогава пък дойдоха упреците, че церемонията се прави точно на православния празник Цветница.
Най-скъпата сделка в историята на българската армия
e белязана с постоянен драматизъм и напрежение.
През 2019 г. тогавашното правителство – третият кабинет „Борисов“, плати 1,3 млрд. долара (2,2 млрд. лв.) по договор между САЩ и България за производството и придобиването на осем самолета F-16 Блок 70 (шест едноместни и два двуместни). Пакетът включи обучение на пилоти и наземни екипажи, логистика, помощно оборудване и военна техника. Плащането бе одобрено и от парламента на 26 юли 2019 г. Според междуправителствения договор първите два самолета трябваше да бъдат доставени в средата на 2023 г., а последните два – през първото тримесечие на 2024 г.
През 2022 г. обаче стана ясно, че ще има двугодишно забавяне заради covid пандемията. В завода, в който се правят българските изтребители – в Грийнвил, Южна Каролина, Lockheed Martin изпълнява поръчки за общо 128 броя F-16 Block 70/72 за пет държави. Бахрейн стана стартов клиент с 16 машини, следван от Словакия с поръчка за 14, България е трета с 8, след нея са Тайван с 66 и Мароко с 24.
Според министъра на отбраната и военните
в края на тази година би трябвало да имаме осем самолета
и 14 обучени пилоти. За обучението на един пилот за F-16 плащаме по 2 млн. долара, той ще управлява машина за 150 млн.долара, а с въоръжението – за над 200 млн. долара,
Докато вървеше драмата със забавянето на първите 8 самолета, Народното събрание даде през ноември 2022 г. зелена светлина на тогавашното служебно правителство, определено от президента Румен Радев, за сделката, с която България да придобие още 8 американски изтребители F-16C/D Block 70. Тогава депутатите ратифицираха договорите, подписани със САЩ на 9 ноември същата година от кабинета.
Стойността на втората сделка е $1 296 412 185
Тази сума няма да бъде платена накуп, а разсрочено, за период от 10 години. Догодина вноската е 761 млн.долара. Така сделката за общо 16 изтребители набъбна на около 5 млрд. лв.
Сега е все пак се стигна до първи самолет, тържествени церемони, хвалби… Премиерът Росен Желязков нарече случващото се идеологическа промяна, началникът на отбраната Емил Ефтимов каза, че първият F-16 като „решителна крачка към боеспособна армия“.
Намиращият се в България точно заради приемането на първият изтребител зам.-помощник секретар по отбраната на САЩ по въпросите на НАТО и Европа Дейвид Бейкър, определи придобиването на F-16 като „крайъгълен камък в развитието на българските ВВС“. „Но това не е краят, а само началото и вие сте част от елитна група съюзници като Гърция, Румъния, Словакия, Турция, които имат F-16 и могат да подкрепят НАТО във въздуха, обяви той.
Бейкър не отбеляза обаче, че
Румъния купува 32 още по-модерни F-35 за 7 млрд.долара,
че Гърция е поръчала 20 от тези по-модерни машини, че Турция опитва да се сдобие с такива. Както и че на изток и на Балканите може да има такива самолети, но на запад в Европа много страни се замислят дали да не се откажат от тях, за да не си докарат проблеми заради изцяло контролираната от САЩ технология, електроника, функциониране, поддържане.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов бе казал, че „не всичко е цветя и рози с F-16“. От неговите думи стана ясно, че тежката инспекция на САЩ, особено на секретните обекти и на сигурността в базата в Граф Игнатиево, както и проблем с тренажорите са на пътя на пълното и бързо усвояване на всички самолети, които, като краен резултат, ще представляват ескадрила от 16 самолета. Трябва да имаме сграда за тренажорите, но тя не е готова. Затова България не може да приеме тренажорите за новите машини и те все още се съхраняват в САЩ.
Много е важно, като дойдат самолетите, не да си ги гледаме,
а да продължи веднага подготовката на летателния състав, което е много скъпо. Ако пилотите не летят определен период от време, ще трябва да ги върнем в САЩ, каза още Запрянов. Ако пилотите нямат работещи тренажори, то няма как да покрият часовете подготовка и ще трябва да ходят пак в САЩ, за да покриват нормативите.
Министерство на отбраната все още разработва План за осигуряване приемането и експлоатацията на самолетите F-16. В него са набелязани конкретни мерки за използване на „временни/алтернативни обекти до момента на изграждане на цялостната инфраструктура на Трета авиационна база „Граф Игнатиево“. Т.е.,
план няма, цялостна инфраструктура няма, но един самолет вече дойде.
Ако дори една от предстоящите американски инспекции се окаже неуспешна и не се получи сертификат за обект или дейност, то е възможно да се наложи България да базира временно самолетите на чужда територия, както това се е случило на Словакия.
Очевидно се прави опит това да не стане и в България. Строят се, например, укрития за всичките 16 самолета. Ще бъдат изградени още два мобилни хангара, както и други съоръжения, за да бъдат съхранявани изтребителите, съгласно изискванията на „Локхийд Мартин“, твърди военният министър.
А парите вървят…. МО плаща още над 234 млн.лв за изграждането на инфраструктурата в авиобазата „Граф Игнатиево“. Военният министър разясни, че пари се дават без конкурс, защото се работи в спешен порядък. Така 108 млн. лева без ДДС ще бъдат платени на „ГБС – Инфраструктурно строителство“ за изграждането на район за оперативна подготовка на самолети F-16 с шестнадесет укрития с площадки за маневриране, пътеки за рулиране и обслужващи пътища. Обединение между “ГБС- Инфраструктурно строителство“ АД и „Главболгарстрой“ АД подготвя хангар за обслужване и ремонт на самолет F-16 за над 64 млн. лева без ДДС. Общото дружество, което изпълнява проекта, се нарича „Хангар Ф-16“. Хангар за обслужване и ремонт на горивната система на самолет F-16 ще бъде изграден по договор с „Джи Пи Груп“ АД на стойност над 23 млн. лева без ДДС.
Първоначално за инфраструктурата се смяташе, че ще отидат общо около 300 млн.лв, но заради допълнителните разходи може да надхвърлят половин милиард.
Очевидно ще изтече още много вода преди България да има боеспособна ескадрила от самолети F-16. Защото не е достатъчно те да пристигнат, а е необходимо много техническа, бойна, тренировъчна дейност преди те да станат пълноправна част от армията. Като се има, че последните самолети вероятно ще пристигнат през 2027 г, вероятно бойната готовност ще е налице около 2029-2030 г. Преди време тогавашният военен министър Тодор Тагарев изненадващо обяви, че е в ход процедура за още двигатели за българските МиГ-29, както и че съветските самолетит не само ще летят до идването на F-16, но и дори след това и едновременно с тях.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране