
Синът на лидера на ДПС-Доган Джевдет Чакъров прибира десетки милиони европари от енергийното министерство за батерии за ток. Парите за една от фирмите на Сами Чакъров се осигуряват по мярката RESTORE, финансирана с общо 1.2 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост от еврофондовете.
Милиони получават и майката на лидера на вече несъществуващата патриотична партия „Воля“ Веселин Марешки – Веска, фирма на издателя Иво Прокопиев, добивната „Асарел Медет“, американската „КонтурГлобал Марица Изток 3“ и фирма на бившия депутат от БСП Георги Кадиев.
От допуснатите за финансиране 112 проекта, 30 остават в резервен списък. Сред оставените резерви са проекти на „Енерго-Про“, на индустриалната зона в Плевен и други.
Общо 151 проекта кандидатстваха за съфинансирането като общата им стойност от 5 млрд. лв. надхвърляше значително бюджета на мярката. Тогавашният министър на енергетиката Владимир Малинов каза, че ще се търси допълнително финансиране за батерии за ток, а миналата седмица стана ясно, че страната ни ще иска допълнителни над 240 млн. лв. по плана за възстановяване и устойчивост за съоръжения за съхранение на електроенергия в новата глава REPowerEU.
Компанията „КонтурГлобал Марица Изток 3“, в която 27 на сто държи държавната НЕК и в момента е в процес на трансформация на два от блоковете си в соларен парк, печели 58.2 млн. лв. субсидия. „Верила Солар парк 2“ на Сами Джевдет Чакъров ще получи 41.2 млн. лв. „ВМ Петролеум“ на Веска Марешка също ще гради съоръжение за съхранение на ток като еврофинансирането за инвестицията ще е 28 млн. лв. Добивната „Асарел Медет“ си е осигурила близо 39 млн. лв. за батерии за ток, а частната „Арсенал-2000“ щебъде финансирана с близо 42 млн. лв.
Още при отсявката на допустимите проекти са отстранени четири проекта. Единият от тях е на „Националната електрическа компания“ за оборудване на ВЕЦ „Тополница“ с батерия за съхранение на 20МВтч.
Според изискванията на Еврокомисията инвестициите по плана за възстановяване и устойчивост трябва да са изпълнени до края на юни 2026 г.
Така спечелилите финансиране ще имат по-малко от една година да реализират плановете си. А само изработката на батериите отнема около година, а преди да се поръчат трябва да се изготви проектът, да се извадят разрешителни за строеж. В същото време производителите на такива съоръжения в момента са затрупани от поръчки заради бума на инсталирането на възобновяеми енергийни източници и батерии към тях, за да може инвеститорите най-пълноценно да използват произведената енергия, са част от очертаващите се проблеми пред проектите за съоръженията за съхранение на електроенергия.
Целта на програмата е да се осигурят батерии за съхранение на ток с общо поне 3000 MВтч използваем енергиен капацитет на равнището на електроенергийната мрежа. Съоръженията могат да са на цялата територия на страната и трябва да са присъединени към мрежата високо напрежение на „Електроенергийния системен оператор“ или в средно напрежение на електроразпределителните дружества „Електрохолд“, ЕВН и „Енерго-Про“.
От парите могат да се възползват съоръжения за съхранение на електрическа енергия с инсталирана мощност равна или по-голяма от 10 MВ. Едно дружество или свързани такива могат да кандидатстват с проекти до 500 МВтч.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране