Изпълнителният директор на БФС Борислав Попов даде пресконференция в Бояна заедно с легендата Емил Костадинов, който е отговорник за юношеския и младежкия ни футбол. Двамата, заедно с пресаташето Христо Запрянов, отговориха на обвиненията, коментирайки твърденията на bTV относно нерегламентирани сделки, с които са изразходвани средства по съвместни програми между Българския футболен съюз и Министерството на младежта и спорта.
„Провеждаме пресконференцията в малко неочаквана ситуация. Преди нея получихме съобщение от Софийски районен съд. Дадено е съгласие да се извърши проверка на документи, които не са описани. В тази връзка в момента горе, полицията и колегите от футболния съюз, подготвят необходимите документи. Една част от тях сме ги подготвили. Няма нищо страшно или неприятно. Аз посрещнах полицаите, те ми връчиха решението на съда“, обясни Попов на извънредната пресконференция в сградата на БФС в Бояна.
„Не е хубаво това, което колегите преживяват, защото в БФС работят млади и интелигенти хора. Всички тези събития, които се случват, не са хубави за тяхната психика“, добави изпълнителният директор на футболната ни централа.
„Ако се разследват физически лица, ще се разбере какво са направили“, каза Попов.
„Накрая ще бъде изготвен протокол, за да знаем какво е иззето. Предполагам, че и ММС ще отговори по някакъв начин. Не си спомням да е споменавано Министерството на младежта и спорта в разследването. Компетентно сме изхарчили парите на данъкоплатците. Оценката на УЕФА за проведеното европейското първенство за юноши е отлична. Колегите ще поискат и нови квалификации. Това е реклама за България. Всички спортисти, които са дошли тук, си тръгват с добри спомени от България. Това е много важна дейност, която не трябва да се пренебрегва“, подчерта Борислав Попов, който има рожден ден днес.
„Темата на пресконференцията е медийното разследване във връзка с дейността на БФС. Три са основните теми, които се коментираха. Първото е – прословутите договори за футболните екипи. Ще се спра на всяка една от тези три теми. По тази програма сключваме договор с министерството. Получаваме брутната сума. Въз основа на този договор провеждаме съответните процедури, избираме доставчици на екипи и топки, провеждаме и съответните турнири. Това е една от най-хубавите дейности, която прави БФС. Тази дейност се отнася за всички съществуващи детски футболни клубове, които искат да участват в тази програма. Провеждат се турнири между отборите, става един малък футболен празник. Всички деца получават по един екип. Един отбор получава 18 екипа + два вратарски. Бихме искали да облечем 100% от децата в тези възрасти“, каза Попов.
„БФС не е длъжен да провежда процедури по закона за обществените поръчки. Независимо от това ние провеждаме процедура, като събираме поне три оферти. Събираме съответната оферта, като търсим качество и цена. Търсим фирмата да изпрати всички тези екипи във всички 28 области в страната. Нямаме толкова голям потенциал като логистика, за да можем да пренесем цялото това количество топки и екипи. Всичките договори са сключени по този ред. Всички договори са отчетени на министерството. Въз основа на този отчет получаваме протокол. В два от случаите сме върнали незначителна сума пари“, продължи той.
„При мен са и трите фирми към датата на сключване на договора. Това е 2017 година. Към момента на сключването на договора и приемането на доставката, фирмата е действаща и няма друг начин, по който може да се провери каква е тази фирма. Фирмата е регистрирана в търговския регистър и има седалище в България. Тези хора, за които се говори – афганистанци и т.н.т живеят в България. Пуснахме една справка, с която през 2015, 2016, 2017 са проведени 184 турнира, а с парите са закупени около 3600 екипа и 5600 топки. Цинично е да се смята, че хората, които работят в БФС, няма да направят най-доброто за децата. Те са нашето бъдеще. Всички, които работят в БФС, имат деца. Не мога да приема твърдения, извадени от контекста“, каза Борислав Попов.
Той обясни за лагерите на юношеските отбор – „За тях получаваме около 1 милион лева. Избираме доставчиците, казваме им, че ни трябва хотел, терен. Искаме терен, който да е в добро състояние, за да може когато децата тренират, да се избегнат вариантите за контузии. С Емил Костадинов избираме хотели поне 4 звезди. Децата заслужават най-доброто, най-добрата обстановка, най-добрата храна, лекари.“
„Във всички сключени договори фигурират тези изисквания. Цената, която е плащана, е моментната договорена“, подчерта Попов.
„По темата с игрищата на Черноморец искам да кажа, че всеки договор си има име и съдържание. Договорът е за отдаване под наем на три тренировъчни терена. Те бяха дадени за тренировки на 16 отбора, участващи на европейското първенство за юноши до 17 години. Тези отбори заслужават най-доброто. Русия, Чехия, Белгия, Хърватия, Италия, Германия, Франция… Нали разбирате, че не можем да ги пуснем да тренират на терени, които не са с достатъчно добро качество, за да участват пълноценно в състезанието“, каза Борислав Попов.
„На тези терени са проведени над 100 тренировки. Като извадим ДДС от тези 300 хиляди лева, се получава, че около 2000 лева е една тренировка. За тренировките на нашите национални отбори на „Васил Левски“, например, плащаме много повече. Тренировката включва използването на съблекални, зареждане им, както и всички консумативи. Тези три тренировъчни игрища съществуват. Те са добре оценени. Имаме оценка от УЕФА“, добави шефът в БФС.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране