Над 21% от икономиката у нас е в сивия сектор и генерира около 23 млрд. лева, показват данните на КНСБ. Синдикатът представи свое проучване за сивата икономика на специален форум за недекларираната заетост, в който участваха финансовият министър Владислав Горанов и социалният министър Деница Сачева.
Според КНСБ, най-тежка е ситуацията с масовото осигуряване на минималната работна заплата. Всяка майка, която е осигурявана на такова трудово възнаграждение, губи около 4800 лева за периода на майчинство. Натрупаните пари за пенсии на хора на минимални заплати, които всъщност получават останалите по друг договор, са около 50 000 лева по-малко. Едни от секторите с най-висок процент на сива икономика остават строителството и автосервизите, показват данните на синдиката. Над 80% от автосервизната дейност е на сиво, а това води след себе си и редица рискове на водачите и участниците в движението.
Затова от КНСБ настояват за законодателни промени в Кодекса на труда, Кодекса на социалното осигуряване и Закона за обществените поръчки, с които да се даде правна гаранция за ограничаване, намаляване и напълно премахване на практиките на недекларираната заетост.
Имаме много възможности и нашето законодателство трябва да отговори в подзаконовите си документи, настоя Пламен Димитров и посочи, че в областта на строителството, земеделието и търговията се предлагат поне 20 мерки за промени в борбата със сивата икономика.
В заключение от КНСБ настояха още за промени в Наказателния кодекс, с което да се криминализира неплащането на осигурителните вноски.
В дискусията се включи и министър Владислав Горанов. Който заяви, че НАП трябва непрекъснато да се бори със сивите обороти. По думите му именно заради това се приела т.нар. „Наредба номер 18“, свързана с касовите апарати. Според него тази наредба създава инструментариум в полза на приходната администрация.
Горанов смята, че трябва да има по-голямо гражданско съзнание и нетърпимост към подобно поведение.
Според Деница Сачева „всеки един български гражданин трябва да има нетърпимост към сивата икономика“. Оказа се, че данните на МТСП за сивия сектор се разминават с тези на КНСБ. Сачева цитира равнище от 15,9% недекларирана заетост. Това дори било под средното европейско равнище, което е около 16,3 процента.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране