Изданието InfoDefensa твърди, че към момента само България е доставила бойни самолети на Украйна и това са 14 единици от съветските Су-25 Грач. Според испанците доставката е станала през последните месеци, като „България ги изпраща в разглобен вид чрез трети страни“.
Украйна ще получи целия въздушен флот на Словакия от изтребители МиГ-29 Fulcrum или 12 бойни самолета, един от които е бил използван като тренировъчен от словашките ВВС. Дарението идва благодарение на двустранно споразумение между Чешката република и Словакия, че чешките военновъздушни сили ще защитават въздушното пространство на Словакия, докато Братислава не получи 12-те единици F-16 Block 70, поръчани от САЩ през следващите месеци. Информацията идва от испанския онлайн портал InfoDifensa, съобщава англоезичният BulgarianMilitary.com. На българската медия се позовава и руският „Взгляд“.
Словакия беше една от първите страни в света, които решиха да закупят най-новата версия на прословутия F-16 – Block 70. Според подписаното споразумение между САЩ и Словакия, новите F-16 трябваше да кацнат в средата на -2020 г. Заводът в Грийнвил обаче беше засегнат и от бушуващата тогава коронавирусна епидемия, която принуди американците да направят нови планове за доставки за всяка страна, включително България, която е следващата на опашката след Словакия и чака своите осем F-16 Block 70/72.
Су-25 от България
Същото издание [InfoDefensa] твърди, че към момента само България е доставила бойни самолети на Украйна и това са 14 единици от съветските Су-25 Грач. Според испанците доставката е станала през последните месеци, като „България ги изпраща в разглобен вид чрез трети страни“, пише InfoDifensa. „Може би това са онези, за които имаше предвид прессекретарят на Министерството на отбраната на Съединените щати Джон Кърби, когато разкри миналия април, че украинските сили вече разполагат с повече бойни самолети с фиксирани крила през втората половина на април, отколкото две седмици по-рано,“ InfoDefensa пише и по темата за българските бойни самолети.
BulgarianMilitary.com припомня, че в края на април САЩ обявиха, че Украйна „разполага с повече изтребители, отколкото преди две седмици“. Кърби избягва да изясни произхода на допълнителните устройства, но признава, че това се дължи на чуждестранна помощ. Фактът, че флотът на страната [Украйна – ред.] се е увеличил, каза той, „не е случайно, защото други нации, които имат опит с този тип самолети, успяха да им помогнат да пуснат повече самолети“.
Тогава говорителят на Пентагона намекна, че това са устройства, които вече ще бъдат на разположение на Киев и че те вече са получили определени резервни части и помощ, която ще им позволи да бъдат върнати във въздуха. Въпреки това, по време на пресконференция, проведена по това време, Кърби добави, след като предупреди, че не иска „да навлиза в това, което другите нации предлагат“ поради опасността, която може да представлява, ако Москва заключи, че доставката на този материал предполага пряко участие на НАТО в конфликта.
Припомняме, че преди седмица Корнелия Нинова за пореден път отрече, че се изпраща българско оръжие и военна техника в Украйна, дори отправи груби обвинения към президента по този повод. „Последните седмици темата за износ на оръжие за Украйна беше употребена грубо. Беше хвърлено обвинение, че едно говорим пред обществото и друго правим. И докато ние твърдяхме, че и един патрон не сме изнесли, те твърдяха, че нощем с посредници към Украйна вървят тонове оръжие за милиарди левове“, заяви преди дни Нинова. В същото време и български, и чуждестранни медии излагат факти в обратното.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране