
11-месечно бебе почина след менингококова инфекция в София. Въпреки усилията на лекарите от СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев”, то е издъхнало. Бебето било прието в Инфекциозна болница в понеделник с висока температура и повръщане, след което е транспортирано до Педиатрията.
От Министерството на здравеопазването обясниха, че на 25 март са били уведомени от директора на болница „Проф. Иван Митев” за бебето, което било със съмнение за фулминантно протекла менингококова инфекция. Тя довела до сепсис и полиорганна недостатъчност.
Друго дете от няколко дни също се лекува от въпросната инфекция в СБАЛ по детски болести.
По данни на Националния център по заразни и паразитни болести за миналата седмица са регистрирани седем случая на менингококови инфекции в страната.
За миналата седмица в София са регистрирани три случая на невроинфекции – 1 на вирусен менингит, 1 на бактериален менингит и 1 на менингококов менингит, става ясно от справка на Столичната регионална здравна инспекция.
От СРЗИ са издали предписание и са насочили контактните лица към прегледи при лични лекари. За NOVA от училището, в което са контактните на 13-годишното дете, заявиха, че спазват всички предписания на РЗИ.
„Проблемът е сериозен. Съболезнования на близките за загубата на това малко дете. Надявам се министърът на здравеопазването максимално бързо да събере експертните съвети по педиатрия и по имунология, за да се вземе решение или за промяна на имунизационния календар, или за вписването на ваксината в препоръчителните. Трябва да се направи необходимата информационна кампания и да се създаде организация за нейната наличност в търговската мрежа, защото е недопустимо да има ваксини, а да умират деца”, коментира председателят на Комисията по здравеопазване в парламента проф. Костадин Ангелов.
Какво е менингококовата болест
Менингококовата болест е сериозна бактериална инфекция, причинена от бактерията Neisseria meningitidis. Този вид бактерии могат да причинят тежки заболявания като менингит (възпаление на мембраните, обграждащи главния и гръбначния мозък) и отравяне на кръвта (септицемия). Менингококовата болест може да прогресира бързо и да стане животозастрашаваща, ако не се лекува своевременно.
Какви са симптомите на менингококовата болест
Симптомите на менингококовата болест могат да се различават, но често включват:
• повишена температура
• силно главоболие
• скованост на врата
• гадене и повръщане
• чувствителност към светлина
• объркване или променено умствено състояние
• обрив (червен или виолетов обрив, който не избледнява при натиск)
• учестено дишане
• студени ръце и крака
Важно е да се отбележи, че не всички лица с менингококова болест проявяват всички тези симптоми.
Как се разпространява менингококовата болест
Менингококовата болест се разпространява чрез респираторни капчици от заразено лице. Тези капчици могат да се отделят чрез дейности като кашляне, кихане или близък личен контакт. Бактериите могат също така да живеят безвредно в гърлото и носа на някои индивиди, което ги прави носители, които потенциално могат да предават бактериите на други.
Как може да се предотврати менингококовата болест
Срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y има налична ваксина в аптечната мрежа. Съществува ваксина и срещу менингококи от група В, но към момента не е налична в страната. Имунизациите са препоръчителни и се прилагат при желание от лице или родител/настойник срещу заплащане, тъй като същата не е включена в Имунизационния календар на България.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране