Периодично припламващият конфликт между партийното ръководство на БСП и столичната организация на столетницата днес се разгоря с нова сила. Повод дадоха подредбата на листата на БСП с кандидатите за общински съветници за предстоящите избори на 29 октомври, както и мястото на коалиционните партньори на партията в листата. Терен на битката, в която се включи лично соцлидерът Корнелия Нинова, стана градската конференция на БСП, която трябва да се произнесе както за листите, така и за кандидатурата за кмет.
БСП-София от години е бастион на противниците на Нинова в партията. Тя успя да отстрани бившия председател на организацията Калоян Паргов. Повечето от опозиционно настроените социалисти, които бяха изключени на последния партиен конгрес, принадлежаха към столичната структура. И въпреки това, съпротивата срещу соцлидера там не стихва.
Днес градската конференция се събра на заседание сутринта със задачата да утвърди коалиционната формула, с която БСП да се яви на местните избори в столицата, кандидата за кмет и подредбата на листата с общински съветници. Тази работа й е възложена с партийния устав. Столичните социалисти, начело с водача им Иван Таков, вече подкрепиха номинацията на синдикалистката Ваня Григорова за кмет. Проведоха и преговори с широк кръг леви и крайнолеви партии с амбицията да изградят широка лява коалиция в София.
Междувременно, от „Позитано“ 20 водеха собствени преговори с потенциални коалиционни партньори. А номинацията на Григорова партийното ръководство посрещна хладно, предвид на това, че зад нея застана коалицията „Левицата“, в която влизат политици, отцепили се или изгонени от БСП, които са отявлени противници на Нинова – Костадин Паскалев, Румен Петков, Мая Манолова, Татяна Дончева и др. Затова днешната конференция неминуемо водеше до сблъсък.
КАКВО ИСКА БСП-СОФИЯ
По време на заседанието се разбра, че столичните социалисти настояват лидерът им Таков да поведе листата на партията. А също така и че шестото място в листата трябва да бъде най-горното от всички заделени за бъдещите коалиционни партньори. Таков обясни пред делегатите, че партията трябва да се отвори към избирателите от периферията и смята, че това ще стане възможно чрез широка лява коалиция и номинирането на Григорова с нейния синдикален профил.
Водещият заседанието Жельо Бойчев изчете дълъг списък с евентуалните коалиционни партньори – „Левицата“, „Неутрална България“, „Български социалдемократи“, „Българска социалдемокрация-Евролевица“, „Атака“, „Нова зора“, „Отечествен съюз“, „Земеделски съюз Александър Стамболийски“. Преговори са били водени дори с „Възраждане“, ИТН и „Български възход“, но без успех. От коментари на заседанието се подразбра, че споменатото шесто място в листата е било обещано на „Левицата“.
КАКВО ИСКА „ПОЗИТАНО“ 20
Тук скочи близкият до Нинова депутат Георги Свиленски, който беше сред делегатите. Той обяви, че на коалиционните партньори трябва да се остави по-скоро деветото място в листата, за да бъдат стимулирани да привличат избиратели, а десетото – за гражданска квота. Той предрече, че БСП може да спечели между 5 и 7 места в бъдещия Столичен общински съвет и друга подредба на листата ще лиши членове на БСП от влизане в градския парламент. „Пет социалисти биха били по-добри, отколкото който и да е външен“, заяви Свиленски.
Срещу него изригнаха неколцина делегати, че застрашава проведените коалиционни преговори. „Постигнато е някакво равновесие при преговорите. Ако тръгнем да пипаме сега, това отива по дяволите“, алармира един от тях. „За мен залогът е оцеляването и връщането на БСП на едно достойно място на представителство в София и водеща политическа сила … Искам да направим битка за България, която да минава през битката за София“, включи се и Жельо Бойчев. Той посочи, че задачата пред БСП сега е да наложи в обществото интепретацията, че е единствена алтернатива на „сглобката“ между ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.
Тогава в битката се включи Нинова. Тя използва това, че един от делегатите преди нея спомена за Явор Божанков – бившият соцдепутат, който формално беше от гражданската квота и изостави партията, за да се присъедини към ПП-ДБ. За изненада на присъстващите Нинова си посипа главата с пепел, като определи издигането на Божанков като своя лична грешка, като дори призна, че заради неговата кариера е била разбита великотърновската организация на БСП. Соцлидерът изтъкна, че някогашният й фаворит не е единственият, който е изоставил партията, и затова трябва да се внимава при кого отиват местата в листите. И накрая обяви, че водач на листата трябва да бъде председателят на партията, а кандидат-кметът да бъде втори. Аргументът й беше, че лидерът трябва да мобилизира партията, а популярното лице – периферията.
В този момент някой подсети Бойчев, че има неколцина журналисти в залата и той подкани медиите да напуснат. Така гласуванията по парливите теми ще се проведат в тайна по-късно днес.
В ПЛОВДИВ
Без драматизъм премина изборът на кандидат за кмет от БСП във втория по големина град. Това е арх. Костадин Палазов, чиято кандидатура бе утвърдена от градската конференция на партията със със 119 гласа „за“ и един “въздържал се”. Реално той бе и единствен кандидат, след като другата номинирана Пенка Башлийска си направи отвод.
Начело на листата за общински съветници да застане бившият народен представител и в момента организационен секретар на социалистите в Пловдив Калин Милчев, решиха единодушни делегатите. Втори е кандидатът за кмет Костадин Палазов.
Според устава на БСП всички структури по области трябва да приключат своите номинации до 3 септември – неделя, след което ще бъдат утвърдени на Национален съвет.
Източник: „Сега“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране