Борис Джонсън е новият премиер на Великобритания. Това стана ясно след обявяването му след гласуването сред консервативната партия.
Той бе избран с гласовете на 92 хил. членове от общо 160 хил. тори, които имаха право да гласуват за нов лидер на партията и съответно за премиер. За опонента му Джеръми Хънт са гласували 46 хил. души.
Знам, че ще има хора, които ще се запитат мъдро ли е било да изберете мен. Такива сигурно ще има дори и тук, каза Джонсън в победната си реч. Мотото на досегашната кампания беше: „Докарайте Брекзит, обединете страната и надвийте Джеръми Корбин!“, каза още той. „Кампанията приключи, работата започва.“
Джонсън, който водеше кампанията за Брекзит, обещава, че Великобритания ще напусне ЕС на 31 октомври със или без сделка. Трима бивши премиери го предупредиха публично вчера, че това е опасен сценарий и че така Джонсън рискува да изпълни волята само на малък процент от най-екстремно настроените противници на ЕС. В същото време миналата седмица парламентът одобри с разлика от само 1 глас законова поправка, която да попречи на провеждането на Брекзит без сделка.
Макар да е склонен на преговори с Брюксел, той ще настоява за промяна в т.нар. предпазна мрежа за границата с Ирландия. Европейците са готови да си сътрудничат с новия премиер, но категорично изключват възможността за значителни промени в сделката, уговорена преди година с Тереза Мей и отхвърляна неколкократно от британския парламент. Брекзит без сделка би бил „трагедия“ и за двете страни, но ЕС ще се придържа към вече съществуващото споразумение, потвърди днес зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс, цитиран от „Ройтерс“.
Кой е той?
Възраст: 55 години
Най-важните политически постове, които е заемал: кмет на Лондон (2008-2016 г.), министър на външните работи (2016-2018 г.)
Извън политиката: журналист, главен редактор на списание, автор на коментарна рубрика.
Политически позиции:
Брекзит: Иска излизане от ЕС на 31 октомври, със или без споразумение, предоговаряне на споразумението за развода, Великобритания да не плаща цената на раздялата (39 милиарда лири според британските изчисления), преди да си осигури ново споразумение, уреждащо отношенията между Обединеното кралство и Европейския съюз.
Данъци: повишаване на 40 процента на подоходния данък за доходи между 50 000 и 80 000 лири годишно, намаляване на данъците за хората с най-ниски доходи.
Разходи: повече пари за служителите в публичния сектор, запазване на помощта за развитие на равнище от 0,7 на сто от брутния вътрешен продукт.
Имиграция: Иска въвеждане на точкова система като в Австралия.
Околна среда: свеждане до нула на въглеродните емисии до 2050. г.
Инфраструктура: пълно преразглеждане на проекта за високоскоростна железопътна линия (HS2) между Лондон, Бирмингам и Манчестър, резерви към изграждането на трета писта на лондонското летище „Хийтроу“, високоскоростен интернет във всяко британско домакинство до 2025 г.
Отбрана: Не би подкрепил военна интервенция на САЩ срещу Иран.
Здравеопазване: повече разходи за социални помощи, повече пари за системата за обществено здравеопазване.
Образование: увеличаване на бюджета за дете в началния и средния курс на обучение.
Сигурност: създаване на 20 000 работни места за полицаи до 2022. г.
Парламентарни избори: Смята, че свикването им преди Брекзит би било „лудост“.
Кандидат-премиерска кампания:
Подкрепа: 160 от общо 313 депутати консерватори
Стил: високопарен, уклончив, образен език
Обича да споменава: намалялата престъпност, докато беше кмет на Лондон.
Любима фраза: „Да спукаме двата балона – Партията на Брекзита и Либералните демократи“.
Брой последователи в социалните медии: в Туитър – 630 000, във Фейсбук – 557 000, в Инстаграм – 45 500.
Какъв предмет размаха за убедителност в кампанията: пушена херинга.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране