И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов беше номиниран за титуляр за поста от трима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет – Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова. Сарафов ще е единственият кандидат за поста.
„Взели сме предвид състоянието, проблемите и достиженията на прокуратурата“, докладва Петров. Кандидатурата му отговоря на законовите изисквания и притежава необходимите качества да заеме поста. „Неговият последователен кариерен път и натрупаният опит ни дават основание да предложим кандидатурата му“, завърши пледоарията, с която Петров докладва мотивите на тримата номиниращи.
Сарафов в момента е втори мандат директор на Националната следствена служба и заместник главен прокурор. Той беше заместник на Иван Гешев, преди уволнението му и в началото на сътресенията в прокуратурата, твърдо стоеше зад него. След това обаче се превърна в негов ревностен критик и дори подаде сигнал срещу него в прокуратурата. Самият той също е обект на няколко проверки от специалния прокурор Даниела Талева, чийто резултат е неизвестен.
Днес беше последното, четвърто, заседание на Пленума на съвета, на което може да бъдат правени номинации. На предходните три заседания кадровиците пасуваха.
Това е най-очакваният сценарий, като се има предвид, че Сарафов вече повече от година е и. ф. главен прокурор след уволнението на Иван Гешев. След като е приел да бъде номиниран, вероятно има гаранции, че ще бъде и избран, макар че изборът е насрочен за януари и тепърва предстоят парламентарните избори, които биха могли много да променят нагласите във ВСС.
Сред магистратите, политиците, а и в самия ВСС се чуват гласове, че този състав на съвета няма право да избере следващия главен прокурор заради отдавна изтеклия си мандат и ниското обществено доверие, с което се ползва. На практика, до 16 януари, за когато е насрочен изборът, може да бъде избран нов състав на ВСС.
Има и опасения, че има законова пречка за провеждането му покрай промените в Конституцията и отмяната на част от тях от Конституционния съд. ПП-ДБ внесоха законопроект, забраняващ на съвета с изтекъл мандат да проведе процедурата, но той залежава в парламента. Висшият адвокатски съвет също призова да няма избор.
За избор на главен прокурор по силата на последните промени в НПК и Закона за съдебната власт вече трябват само 13 гласа в 25-членния ВСС (преди бяха нужни 17). Номинации могат да правят група от поне трима членове на Прокурорската колегия на съвета, както и министърът на правосъдието. Мария Павлова вече обяви, че няма да се възползва от това си правомощие, нито пък ще приеме предложение самата тя да бъде издигната да поста.
ПОЗИЦИЯ
Имам необходимите решения на всеки от актуалните проблеми, пише Сарафов в позицията си, изпратена само до БТА. Той посочва, че приема номинацията като оценка за това, че в един от най-трудните моменти за прокуратурата, благодарение не толкова на него, колкото на колегите, с които всекидневно работи, са успели да върнат институцията към нормалността и професионализма.
„Отсега мога да декларирам, че ако бъда избран за главен прокурор на Република България, ежедневно и целеустремено ще работя за възстановяване на чувството за справедливост в обществото, за налагането на принципа на върховенство на правото, политическата неутралност на институцията и защитата на независимостта на съдебната власт“, казва още той.
А иначе доскоро Сарафов се кълнеше, че няма да се кандидатира за главен прокурор.
СТРАТЕГИЯ
ПП-ДБ потвърди намеренията си да сезират Конституционния съд с питане дали Висш съдебен съвет с изтекъл мандат може да избира главен прокурор, председател на Върховния касационен съд и председател на Върховния административен съд (това също предстои). Коалицията ще опита да събере нужните за целта 48 депутатски подписа, защото самата тя не разполага с толкова.
Искането за тълкуване обаче няма да спре автоматично процедурата. Първо изобщо не е ясно дали КС, който след месец ще е с обновен състав, ще допусне тълкуването. Още повече, че КС вече се е произнасял, че няма пречка Инспекторатът към Висшия съдебен съвет да работи с изтекъл мандат.
Кирил Петков, Надежда Йорданова и Атанас Атанасов направиха изявление по темата.
„Отново сме свидетели на състезание с един кон“, посочи Кирил Петков. И допълни, че явно служебната министърка на правосъдието, която беше заместничка на Сарафов, е решила „да удари рамо и да не вкара (втори) кандидат“.
„Сарафов е добър приятел на Петьо Еврото. Някои съдии го наричат „осмото джудже”. Недопустима бухалка в ръцете на един човек“, продължи Петков. „Не е нормално следващите 7 г. тази бухалка в ръцете на Пеевски да е алтернатива на нормално правосъдие“, посочи още лидерът на ПП.
Надежда Йорданова допълни, че е изключително важно главният прокурор да бъде избран в процедура, която генерира обществено доверие. Тя обясни, че освен тълкувателното искане до КС, ПП-ДБ ще настоява да бъде приет закон, който изрично ограничава правото на ВСС с изтекъл мандат да избира т.нар. трима големи в съдебната власт. Освен това коалицията ще настоява 51-ото Народно събрание да започне процедура по избор на нов ВСС. „Така че на върха на съдебната власт да бъдат избрани хора, които да генерират доверие, а не скандали“.
Привечер от ДПС-Доган обявиха в писмена позиция до медиите, че ще подкрепят инициативата на дясното обединение. Те разполагат с 25 депутати – повече от достатъчно, за да сезират заедно с ПП-ДБ Конституционния съд. Хората на Доган напомнят, че според преходните и заключителните разпоредби на Конституцията ВСС не може да прави предложения за назначаване и освобождаване на „тримата големи“ в съдебната система – двамата шефове на върховни съдилища и главният прокурор.
„Припомняме, че двете процедури за избор на главен прокурор и на председател на ВАС бяха открити след образно казано „разпореждане“ от страна на господин Пеевски. Но вън от горното, смятаме, че това произнасяне е изключително важно с оглед конституционосъобразността на действията на ВСС, който няма обществена подкрепа, във връзка със започналите от него процедури, защото не бива да се допуска каквото и да е съмнение за легитимността на избора на двама от тримата големи в съдебната власт“, обобщават позицията си от ДПС-Доган.
ИТН също каза, че ще подкрепи искането. “Изборът може и да е законен, но не е особено морален”, каза за БТВ председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов.
ГЕРБ обаче смята, че няма смисъл да се пита КС, тъй като вече има решение по подобен казус в смисъл, че членовете с изтекъл мандат трябва да продължат да изпълняват задълженията си до избирането на нови.
ТРИ ДОБРИ КАЧЕСТВА
Борислав Сарафов има повече от три качества, за да заеме поста главен прокурор, каза служебният министър на правосъдието Мария Павлова по повод кандидатурата, цитирана от БТА. Тя не вижда проблем в това, че Сарафов е единствен кандидат и припомни, че по подобен начин, само с една кандидатура, са протекли изборите за председател на Върховния касационен съд, когато беше избрана Галина Захарова, както и изборът на Борис Велчев за главен прокурор.
„Изборът на Сарафов за главен прокурор би делегитимирал системата, ще го зареди с отрицателни енергии и още на следващия ден някой ще му поиска оставката. Това е обречен избор“, коментира кандидат-депутатът от ПП-ДБ Атанас Славов пред Нова тв.
„Балансите се променят бързо в съдебната и политическата система. Вероятно това е мотивът за номинацията на Сарафов за главен прокурор. В новия парламент ще започнем процедура по искане до КС за тълкуване на параграфа, който изрично забранява на действащия ВСС да избира главен прокурор, както и председатели на ВКС и ВАС. Надявам се парламентарната група на ПП-ДБ да е достатъчно силна, за да инициира искане“, допълни Славов.
ОСЕМТЕ ДЖУДЖЕТА
Антикорупционният фонд също излезе с позиция срещу номинацията на Сарафов, издигната в последния възможен момент. Неправителствената организация, която направи разследването „Осемте джуджета“ за мрежите за влияние на бившия следовател, а сега адвокат в неизвестност Петьо Петров – Еврото, обяснява, че от публикуването на разследването през 2020 г. насам в публичното пространство бяха изнесени множество свидетелства и данни за близки връзки между Борислав Сарафов и Еврото.
„Един от основните свидетели в „Осемте джуджета“ Илия Златанов твърди, че между Борислав Сарафов и Петьо Петров – Еврото е имало близки отношения и че повече от веднъж е виждал Сарафов да чака за среща с Петров в „Осемте джуджета“. Твърденията на Илия Златанов се потвърждават и от снимки, получени по електронна поща, които АКФ публикува през 2023 г., на които се виждат Петьо Петров и Борислав Сарафов в дружески разговор пред „Осемте джуджета“, продължава позицията. Цитират се и показанията на тайна свидетелка, която потвърждавала, че Сарафов често е посещавал заведението, станало емблема на зависимостите и нерегламентираните влияния в съдебната власт.
„С издигането на Сарафов днес става ясно, че нормалното функциониране на прокуратурата се отлага“, казват още от АКФ.
Самият Сарафов отрича да е бил близък с Еврото, а за прословутата снимка обяснява, че е била постановка, направена от Иван Гешев.
Източник: „Сега“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране