
22-ма са ромите, които все още живеят в незаконното гето в „Захарна фабрика“ въпреки разрушаването на постройките в него. Това каза кметът на район „Илинден“ д-р Емил Бранчевски в предаването „(О)позиция“ на „Сега“.
„15 от тях имат регистрация на адреса, а останалите са регистрирани на други места в София и в страната и те нямат причина да са в гетото. Въпросните 15 души са вътре, след като отказаха всички предложени от район „Илинден“ варианти за тяхното настаняване. Възрастни хора бяха настанени в специализирани домове и на следващия ден те пак се върнаха в „Захарна фабрика“. Въпреки това сме готови още утре да ги настаним в общинския временен център. Той е ремонтиран преди 3 г. и всичко в него е ново и чисто. Ако тези хора наистина няма къде да отидат, няма логика да откажат настаняване в центъра“, поясни Бранчевски.
Както е известно, преди дни районният кмет нареди бутането на жилищата на 62-ма адресно регистрирани в терена в „Захарна фабрика“. Той се позова на влязла в сила през 2016 г. заповед за разрушаването на бараките.
На въпрос защо събарянето бе извършено в навечерието на Великден Бранчевски отговори: „Не може да се правят компромиси със срокове, особено когато става дума за опасни за живота и здравето постройки. Какво щеше да стане, ако навръх Великден в някоя от бараките бе лумнал огън и той бе запалил и останалите. Тогава въпросът щеше да бъде защо заповедта не е била изпълнена досега“. В същото време кметът призна, че заповедта от 2016 г. няма срок за изпълнение и че бутането е можело да започне и след празниците.
На всеки от тези хора ние сме предложили алтернатива, но някой казва на обитателите на гетото да стоят около бутнатите си къщи и да искат да бъдат настанени в общински жилища, каза още Бранчевски. „Този някой е Марин Тихомиров, който беше кандидат за депутат от „Продължаваме промяната“.
Месеци наред преди разрушаването на къщите ние работихме с тези хора и бяхме постигнали съгласие къде те да бъдат настанени. Когато ние влязохме да събаряме в гетото, повече от половината постройки вече бяха овакантени, хората се бяха изнесли. Но буквално в последния момент представители на тази партия се появиха с различни искания и създадоха проблем там, където такъв нямаше. Създадоха го, за да могат да се нарекат „спасители“ на ромите в „Захарна фабрика“. Става дума за умела политическа интрига с една единствена цел – кариерното развитие на един човек, който е от същия етнос и се води за техен представител в споменатата политическа партия“, коментира районният кмет.
И още в разговора:
– Съгласна ли е Столична община с действията на районния кмет на „Илинден“
– Чии са терените под разрушеното гето и какво ще се случи с тях
– Може ли казусът в „Захарна фабрика“ да събуди етническо напрежение в други части на София
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране