Не е за вярване! Малко преди да бъде закрита бухалката на хунтата – Специализираната прокуратура, е внесла в съда обвинителен акт срещу бившия кмет от ГЕРБ на община Дряново Мирослав Семов, за когото 24-chasa.eu вече осветли машинации за 1 милион лева!
Обвинението е за безстопанственост, довела до щети за общината в размер на 360 хил. лв.
Натрупаните на гърба на данъкоплатците вреди, които държавното обвинение е установило в досъдебната фаза, са от провалилия се преди изобщо да заработи Висш колеж по биодиминамично земеделие. Това е същият колеж, за който „За истината“ бие тревога от началото на 2018 г.
Още тогава се появиха съмнения, че висшето училище може да се окаже средство за източване на Община Дряново. Четири години по-късно предположенията са надлежно формулирани в обвинителния акт срещу Мирослав Семов.
Повдигането на обвинение не означава „виновен“, нито е сигурно, че делото ще влезе в съдебна фаза. Крайната дума за това е на съда, който най-напред трябва да се произнесе дали свършеното в досъдебното производство е достатъчно и налице ли са основания за насрочване на делото в съдебно заседание. Това ще стане в рамките на разпоредително заседание, насрочено от Окръжен съд Габрово за 7 октомври т.г.
За това заседание съдът призовава всички страни – Мирослав Семов и адвокатите му Татяна Дончева и Илко Димитров от Софийска адвокатска колегия, представители на държавното обвинение и ощетената страна – Община Дряново.
Явяването на Мирослав Семов, който е с мярка за неотклонение „подписка“ (с определение от Специализирания наказателен съд от ноември 2021 г.), е задължително, пише в разпореждането на Окръжен съд Габрово за насрочване на разпоредителното заседание. При неявяване, мярката му може да бъде променена в по-тежка, указва съдът.
Бившият кмет на Дряново е с обвинение по чл. 219, ал. 3 от Наказателния кодекс и във връзка с ал. 1. Въпросният текст гласи: Длъжностно лице, което не положи достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването или запазването на повереното му имущество или за възложената му работа и от това последва значителна повреда, унищожение или разпиляване на имуществото или други значителни щети на предприятието или на стопанството, се наказва с лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева.
Ако се докаже, че деянието е извършено умишлено и не съдържа признаците на по-тежко престъпление, наказанието е лишаване от свобода от две до осем години, като съдът може да постанови лишаване от право да заема определена държавна или обществена длъжност.
Обвинителният акт срещу Мирослав Семов е на 26 страници. В тях подробно е описана цялата история около така наречения Висш колеж по биодинамично земеделие, който трябваше да превърне Дряново в световен град на природосъобразния начин на живот.
Вместо това Община Дряново е ощетена с 360 хил. лв., а прокуратурата смята, че вина за това има кметът на Дряново от ГЕРБ, който не е създал необходимата организация и не е упражнил необходимия контрол при ползването на общинския имот и намиращите се в него вещи.
Още при откриването на колежа, който изобщо не заработи като колеж, беше ясно, че зад уж добрите намерения на „Регионално сдружение за социален просперитет“, което стои зад идеята и всичко последвало от нея, в това число обвинението срещу Мирослав Семов, стои нещо твърде различно от биодинамичното земеделие.
Как иначе да се обясни изнасянето и отдаването под наем на външни дружества на работещи стругове, фрези, бормашини и др., изнасянето и предаването за скраб на чугунени радиатори, неплащането на месечен наем. Всичко това е ставало пред очите на общинската управа на Дряново, която все пак взима мерки, но когато е твърде късно.
В какво конкретно е обвинен Мирослав Семов?
За времето от декември 2016 г. до август 2019 г. в качеството му на длъжностно лице – кмет на община Дряново, „умишлено не е положил достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването и запазването на повереното му имущество“.
Не е бил добър стопанин и не е упражнил контрол и не е надзиравал как се стопанисва предоставения под наем общински имот за целите на колеж.
Не е създал необходимата организация за отчетност за първите две години от действието на договора с наемателя, като не е изисквал заложените в договора за наем отчети на всеки шест месеца. Тези отчети е трябвало да бъдат придружени от разходооправдателни документи, тъй като в договора е заложено, че наемът се приспада от сумите за подобрения в сградата. По този начин не е било възможно да се определи колко точно дължи за наем наемателят.
Не е изпълнил решение на Общинския съвет в Дряново, което го задължава да проведе публичен търг за отдаване под наем на движими вещи общинска собственост, намиращи се в сградата на бившата общинска гимназия.
Колежът в Дряново е рекламиран като първия по биодинамично земеделие на Балканите. По предложение на кмета на града Мирослав Семов през 2016 г. Общинският съвет отдава за 10 години на собственика му – „Регионално сдружение за социален просперитет“ сградата на бившата професионална гимназия за подготовка на кадри за железопътния транспорт. Определеният месечен наем е 4642 лв.
Наемателят изглежда няма намерение да получава акредитация, защото не прави постъпки за това. В отговор на въпроси, които през 2019 г. „За истината“ изпрати до българското Министерство на образованието и науката(МОН), оттам обясниха, че дипломите от висшите училища у нас, независимо дали са български или филиал на чуждестранен университет, не се признават в страната, ако училището не е получило акредитация.
Към това обяснение от просветното ведомство добавиха уточнението, че не разполагат с информация за функционирането на висш колеж по биодинамика в страната и неговото откриване.
Тази подробност по-късно не отрекоха и от „Регионално сдружение за социален просперитет“, но едва когато „За истината“ обясни какво са казали от МОН, Николай Зайцев – лицето, посочено за контакти в сайта на колежа нямаше как да скрие, че дипломите на завършилите колежани няма да бъдат легитимни у нас, но услужливо пропусна да обясни защо тази подробност е спестена както на „кандидат – студентите“, така и на общинската администрация и общинските съветници в Дряново, пред които през лятото на 2016 г. е представено инвестиционното предложение за създаване на колежа.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране