Върховният административен съд обяви за незаконни цените на топлинната и електрическата енергия, определени от КЕВР през април 2017 г. Става въпрос за решението, с което бяха изменени цените на топлинната енергия и преференциалните цени на тока на десетки топлофикационни и газови дружества, пише „Дума“ . Тогава топлинната енергия поскъпна с повече от 25%.
Съдът е установил, че когато КЕВР е решила да повиши цените на парното, все още не са били утвърдени нови цени на газа, което пък е посочено от комисията като аргумент за поскъпването.
През 2005 г. ВАС отново определи като незаконни цените на тока от 1 юли 2004 г. Тогавашната ДКЕВР обаче обяви, че нито едно енерго няма да връща пари, и три месеца по-късно същото поскъпване на тока от 20,61% бе въведено.
Решението на ВАС идва, след като бе уважен протест на Върховната административна прокуратура (ВАП). На 27 април 2017 г. ВАП протестира пред Софийския административен съд решение на КЕВР от същия месец, с което се изменят, считано 7 април 2017 г., пределните цени на топлинната енергия и преференциалните цени на електрическата енергия на десетки топлофикационни и газови дружества в страната. С цитираното решение на КЕВР цената на топлинната енергия бе повишена с повече от 25%. Решението на ВАС е окончателно.
През 2005 г. ВАС отново излезе с решение, с което обяви за незаконни цените на тока от 1 юли 2004 г. Георги Найденов и Ивета Минкова от Федерацията на потребителите в България бяха оспорили в съда повишението на цените на тока с 20,61% от 1 юли 2003 г. , което е било в нарушение на одобрения 3-годишен ценови график в енергетиката. Документът предвиждаше цените да се вдигнат с по-малки стъпки – 15% през 2002 г., още 15% през 2003 г. и още 10% през 2004 г.
Тогавашната ДКЕВР обяви, че нито едно енерго няма да връща пари, и три месеца по-късно същият процент поскъпване на тока от 20,61% бе въведен с друго нейно решение. Именно това решение на регулатора бе отхвърлено от ВАС година по-късно. В резултат на това през 2005 г. десетки хиляди граждани обсадиха енергийните дружества по места, за да си искат надвзетите пари. Това ставаше със специален формуляр, който се попълваше в енергото. В случай на отказ Федерацията на потребителите в България съдействаше на хората да предяват иск в районния съд по Закона за отговорността на държавата за щети, нанесени на гражданите.
Сега от КЕВР заявиха, че ще се запознаят с решението и едва след това ще съобщят как ще реагират.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране