Правосъдният министър Данаил Кирилов даде интервю за „24 часа“. Той говори за предложенията на премиера Бойко Борисов за нова конституция и Велико народно събрание:
– Г-н Кирилов, какви са стъпките и сроковете, по които може да се свика ВНС и да се направи нова конституция?
– Имаме готов проект на текст на конституцията, който трябва да бъде обсъден от народните представители, и тези, които го приемат, да го подпишат.
Нормално е да очакваме, че
за 2 септември
е възможно
да се съберат
121 подписа,
за да бъде внесен проектът. Оттам нататък започват да текат конституционните срокове. Обсъждането на проекта трябва да бъде не по-рано от 2 месеца и не по-късно от 5 месеца от неговото внасяне. Ако приемем, че внасянето ще е на 2 септември, това означава, че най-ранният момент, в който може да се обсъди, е 2 ноември, а най-късният е 2 февруари.
– Готови ли са текстовете за промени в конституцията в проекта, за който говорите?
– Това е проект на нова конституция и вътре се включват всички предложения, които премиерът представи.
– Сред предложенията има едно, което орязва правомощията на министъра на правосъдието. Какво налага тази промяна?
– Премиерът няколко пъти заяви, че не е редно министърът на правосъдието да има правомощие да предлага кандидати в процедури пред Висшия съдебен съвет. Спомняте си процедурата за кандидати за главен прокурор. Аз също съм заявявал, че това правомощие на министъра на правосъдието има историческо значение. Установено е в конституцията, но би следвало да се преосмисли с оглед стриктното разделение на властите.
Предлагаме това правомощие на министъра да отпадне, както и това да води пленум. Вече няма пленум на ВСС и като няма пленум, няма кой пък да управлява имотите, за съжаление.
По тази причина оставяме само възможността, ако министърът пожелае, без право на глас, устно и без да води, да участва в заседанията на съответния съвет.
– За промени в конституцията се говори отдавна. Колко време юристите на ГЕРБ работиха върху предложенията?
– Тази работа сме я започнали още през 2014 г. Тогава имаше дебати, имаше научни конференции, обществено обсъждане за необходимостта от евентуални конституционни промени, в които юристите от ГЕРБ сме участвали.
Не искам да цитирам конкретно, но ако си спомняте, Яне Янев беше правил в парламента едно много сериозно и широко обсъждане. По негово изследване, по негов анализ има поне 280 основания за промяна в конституцията.
– Какво наложи сега да бъдат предложени тези промени, ако се е работило върху тях от 6 г.?
– Необходимостта от промяна. Обществено политическата ситуация. Сега стана изключително важно, наложително и няма как голяма част от исканията да бъдат посрещнати, да бъдат обсъдени без промяна на съществени конституционни текстове. Каквото сме могли досега, сме променили в конституцията, включително и през 2015 г., но чрез измененията, които се предлагат сега, изпълняваме и най-последните съвети на Венецианската комисия. По тази причина за съдебния съвет на съдиите сме предложили изрично
броят на
избраните
съсловно членове
да бъде по-голям
от т.нар. квота на
парламента,
за да се премахне всякакво съмнение, че има политическо участие в този съвет.
– Върху всички тези промени, които министър-председателят изброи, сте работили всички юристи на ГЕРБ?
– Да. Уточнявам, че имам предвид периодика, когато е стоял конституционен казус, както беше през 2015 г. Както беше при всяко едно от исканията, които нашата партия чрез парламентарната група е отправила до Конституционния съд за тълкуване.
– Премиерът казва, че е готов да подаде оставка в момента, в който парламентът приеме да свика ВНС. Вие и всички останали министри също ли ще подадете оставки заедно с премиера?
– Когато премиер подава оставка, цялото правителство е в оставка. Така че по този въпрос мисля, че никой от министрите няма съмнение, че едновременно с премиера всички подаваме оставка.
Ако видите и сегашния текст на конституцията, там изрично е записано, че това не е необходимо. Т.е. правителството остава по време на Велико народно събрание, но това е негово решение, личен акт и в пълна подкрепа на всички министри.
– В момента, в който премиерът и всички министри подадете оставка, оставаме без правителство ли?
– Прилага се процедурата за възлагане на проучвателни мандати.
Президентът
предлага първо
на най-голямата
политическа
сила,
след това на втората по-големина и третото предложение по негова преценка – т.нар. конституционна рулетка.
Митьо Маринов/“24 часа“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране