14.01.2025 | 18:24
Делото срещу прокурора, обвинил Петьо Еврото, все пак ще се гледа
Процесът, прекратен на две инстанции, беше възобновен по искане на държавното обвинение

Върховният касационен съд (ВКС) възобнови делото за престъпление по служба срещу прокурора Константин Сулев, който беше даден на съд за това, че повдигнал обвинение на Петьо Петров – Еврото, съобщи „Лекс“.

Градският и апелативният съд прекратиха делото срещу магистрата, но и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска възобновяване и сега върховният съд уважава молбата му.

Миналата година Сулев беше пратен на съд за това, че на 30 май 2023 г. привлякъл Еврото като обвиняем за принуда, без да има достатъчно доказателства, както и че е постановил да бъде задържан за 72 часа, като целта му била да причини вреда на Петров. Освен това Сулев беше обвинен, че на следващия ден неоснователно разпоредил принудително довеждане и последвало обвинение за близкия до Петров – Кристиян Христов, като целта му в случая била да набави облага на тогавашния главен прокурор Иван Гешев.

Според прокуратурата Сулев е образувал делото срещу Петров след посещение на бившия районен прокурор на София Невена Зартова в кабинета на Гешев, докато той все още беше главен прокурор. След това тя се самосезирала по публикация, в която имало снимка пред ресторант „Осемте джуджета“ на Петров със Сарафов. Установено било още, че делото не е трябвало въобще да бъде наблюдавано от районната, а от градската прокуратура заради твърдения за замесени магистрати. Освен това разследването било водено целенасочено в определена посока, свързана със събиране на данни за магистрати, като по него били давани и устни разпореждания, за да се дискредитират определени лица от съдебната система.

В резултат на това срещу Зартова беше образувано дисциплинарно производство, а Константин Сулев беше обвинен в извършването на длъжностно престъпление.

Съдия Аделина Иванова от СГС прекрати делото, като посочи, че описаните в обвинителния акт деяния изобщо не са престъпления. Според нея Сулев е действал като орган на власт, а не като длъжностно лице и затова не може да е субект на длъжностно престъпление. Определението ѝ след това беше потвърдено от апелативния съд, а според Борислав Сарафов прокуратурата е била лишена от възможността да защити обвинителната си теза, тъй като съдът е прекратил делото, вместо да се произнесе с присъда.

Върховните съдии Валя Рушанова, Христина Михова (докладчик) и Красимир Шекерджиев споделят виждането на държавното обвинение и възобновяват делото, което се връща в градския съд, но ще бъде разпределено на друг състав.

В решението си ВКС припомня, че правомощието на съда да прекрати дело е ограничено само до случаите, когато описаното в обвинителния акт деяние не е престъпление, тоест, когато е несъставомерно. Върховните съдии посочват, че съдът трябва да стигне до извод за несъставомерност само от описаните в обвинението факти, без да преценява дали те са подкрепени от доказателствата, тъй като това е въпрос, по който може да се произнесе само с присъдата.

Тези принципни положения не са били съобразени от долните инстанции, пише ВКС.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране