Няма да допуснем спекула с цените на хранителните стоки. Мобилни групи ще следят търговията както на дребно, така и на едро. Това заяви министърът на земеделието Десислава Танева по време на извънредния брифинг на Министерски съвет.
Тя уточни, че ако се констатира спекула, ще се налагат санкции. Танева нарече манипулативна позицията на Сдружението за модерна търговия, в което членуват големите търговски вериги. Те категорично отказаха да се съобразят с препоръката да предлагат български стоки с приоритет заради ситуацията с коронавируса. „Значи може възрастна жена да дари пенсията си от 240 лв. за борба с епидемията, а големият оператор на хранителни стоки не може да подпомогне българския производител“, възмути се Десислава Танева.
Тя подчерта, че вече има консенсус с по-дребни търговци от всички области /до момента 160 в страната/, които имат повече от 2 обекта, да предлагат изцяло български домати и краставици. Мярката е в рамките на подкрепата на оранжерийните производители и ще се прилага до края на месец май.
Земеделският министър увери, че в страната има достатъчно агнешко месо, което да задоволи националното потребление и припомни, че държавата е осигурила финансов ресурс за подпомагане на българския производител. Десислава Танева призова хората, които са съкратени и са регистрирани на Бюрата по труда, да потърсят временна заетост в селското стопанство. Предстои да стартира розоберът, после и беритбата на плодове и зеленчуци, така че работна ръка ще е необходима, каза земеделският министър.
Днес пък Танева гостува в „Тази сутрин“ по bTV, където обясни по повод предложението на нейното ведомство 50% от щандовете в големите супермаркети да бъдат отделени за родното производство. „Няма да направим крачка назад в усилията си да осигурим достъп на българския производител на храни до единствените точки за търговия в момента“, каза Танева.
„Нашите усилия са насочени към това да създадем работещ модел. Предложили сме вариант, който смятаме, че няма да наруши логистиката на търговските вериги, но ще им създаде задължение за структуриране на нов регионален канал за доставка – именно отделянето на достатъчно площи (за български продукти)“, каза Танева, която е категорична, че не се е „скарала“ с големите супермаркети.
Подобен модел съществува в страни като Италия и Франция, където работи добре, заяви земеделският министър. „Доброволно го направиха, за да подкрепят местните производители и общността, в която живеят“, отбеляза Танева.
„Няма кой да ме убеди, че продукция докарана от 500 километра е по-прясна и добра от местната“, заяви министърът на земеделието.
Според нея съпротивата и аргументите на супермаркетите срещу мерките в полза на българските производители са продиктувани от това, че те ще трябва да „направят разходи“, за да ги въведат, но същевременно е убедена, че тези разходи няма да доведат до увеличение на цените, защото и сега веригите са свободни в надценките, които слагат на продуктите, а тези надценки пък са често критикувани от земеделските производители.
„Не може оператор, който на практика с годините, заедно всички оператори, са създали монополно положение в търговията с храни, сега да смятат, че не трябва да направят нито един разход в тази ситуация и да не се погрижим за поминъка на 25 000 семейства и на още няколко хиляди производители на храна“, заяви Танева, която вижда в мерките и съпричастност към земеделците в този тежък момент.
Земеделският министър отбеляза, че още се обсъждат детайли от мерките и те не са окончателни, като визира изискването да супермаркетите да се снабдяват от производители в радиус от 200 километра от тяхното местоположение.
„Това беше част от определението за регионален производител, но е въпрос на дебат. Важното е мярката да е работеща за производителите“, каза Танева.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране