22.07.2024 | 10:32
Един руски хъш в България. Андрей Захаров, който осветли готвача на Путин
Издирването е 99% по делото за чуждестранен агент, по което наскоро бях привлечен като обвиняем, написа журналистът в канала си в Telegram
Смятам се за един руски хъш в България, както е имало българки хъшове в Русия, споделя руският разследващ журналист Андрей Захаров, от когото научихме за медийната машина на „готвача на Путин“ Евгений Пригожин и предполагаемата трета дъщеря на Владимир Путин, Луиза Розова.
Миналата седмица руското Министерство на вътрешните работи го обяви за издирване, след като преди това режимът на руския президент Владимир Путин го обяви за „чуждестранен агент“ в Русия.
Андрей Захаров живее в България и смята, че държава, която е член на НАТО и ЕС, не би позволила да бъде тормозен.
„Засега ме издирват само в Русия. Ако искат да ме издирват извън Русия, трябва да изпратят искане до съответната държава или до Интерпол. Според адвокати, които помагат на руски журналисти като мен, Интерпол няма да се съобрази, тъй като това е политическо дело. Екстрадицията е възможна, ако съответната държава също има Закон за чуждестранните агенти и приема подобни обвинеия. Благодарен съм на България, че живея тук“, казва Захаров.
На журналиста е повдигнато обвинение по ч. 2 на чл. 330.1 от Наказателния кодекс на Руската федерация (Нарушаване на процедурата за дейността на чуждестранен агент, извършено от лице, след като е привлечено към административна отговорност). Журналистът вече е глобяван два пъти за разпространение на материали без етикета „чуждестранен агент“.
„Издирването е 99% по делото за чуждестранен агент, по което наскоро бях привлечен като обвиняем“, написа Захаров в канала си в Telegram.
Пред Меdiapool той споделя, че не е искал да напуска Русия, но през октомври 2021 година му се е наложило, тъй като е сметнал, че ще бъде арестуван.
В България спазва определени правила за сигурност, но разказва, че не е изключено руските власти да използват нова тактика. Не да пращат агенти, а да използват престъпници, например, които да не разбират за какво става въпрос, но да изпълнят определена поръчка.
„Българите често казват, че тук няма демокрация, но това не е вярно. Тук има демокрация, има избори, свободни медии. Да, има проблеми, но от моята руска гледна точка, те не са толкова големи“, споделя Захаров
Разделението в българското общество и пропагандата
Той коментира, че България се смята за най-русофилската държава в Европа, но трябва да правим разлика между хората, които обичат Русия, и тези, които обичат Путин.
„Аз усещам, че има разделение в българското общество. Изучавам по-дълбоко българската история и виждам, че повече от 150 години Русия има важна роля в българската политика. Сега няма големи икономически връзки, но още има разделение на проруски и проевропейски партии. Това е част от българската политика от повече от 150 години“, казва той.
Като журналист той е разкрил медийната машина на „готвача на Путин“ Евгений Пригожин, но има по-особено мнение за пропагандата в България.
Какъв да бъде дебатът?
„Понякога българските политици казват, че разделението между хората се дължи на това, че има много силна пропутинска пропаганда. Но за мен като журналист е важно да намериш ясни връзки за това – канали в Телеграм, хора, които получават пари от Русия. Според мен разговорът трябва да е по-сериозен. Трябва да се опитаме да разберем тези хора, защо така говорят. Понякога политиците повтарят, че хората обичат Русия, защото са под влияние на руската пропаганда. Но политиците трябва да се отнасят по-сериозно, с уважение към тези хора, да не им се казва, че нищо не разбират, защото има по-дълбоки въпроси“.
„Не можеш да кажеш на човек с друга гледна точка, че той е под влиянието на чужда пропаганда и нищо не разбира. Според мен в демокрацията не трябва да бъде така. Трябва да има сериозен дебат и тогава ти ще имаш шанс да обясниш аргументите си. От руската гледна точки Путин също е говорил, че има екстремисти, фашисти, които трябва да бъдат забранени“.
Той споделя, че сам разговаря с българи, които имат по-различна гледна точка от неговата.
„Аз разговарям с такива българи, опитвам се внимателно да им разказвам и обяснявам, че аз съм голям руски патриот, но не харесвам Путин. Опитвам се внимателно да им обясня ситуацията“, казва журналистът.
Велика България и защо харесват Путин?
Той разказва, че Путин е популярен на Балканите, където все още са живи идеите за Велика Сърбия, Велика Гърция и други подобни.
„В България също има хора, които се обръщат към времето на цар Симеон. В такива държави Путин е популярен. Путин използва този сантимент и носталгия на тези хора и започна война. Има хора, които казват „Трябва да си върнем Македония, да си върнем Косово“, казва Захаров.
Той не е оптимист за Русия.
Според него най-вероятният сценарий е да има промяна едва след смъртта на Путин или ако стане прекалено възрастен.
„Путин има много силна държава, въпреки санкциите. Той има пари за полиция и служби за сигурност. Много е опасно да протестираш. Ако излезеш на борба срещу тази държава, губиш всичко“, разказва той.
По думите му Путин е готов дълго време да води войната с Украйна, но може да му се наложи да прави нова мобилизация, която е силно непопулярна.
Той е проследил процесът още от 2014 година:
Андрей Захаров има издадена книга за особеностите на руския пазар на криптовалути, а сега подготвя нова за желанието на режима да превърне Русия в цифров концентрационен лагер.
Може да следите и предаването на Андрей Захаров в рамките на „The Insider“, където работи и българският журналист Христо Грозев.
Кой е Андрей Захаров?
Андрей Захаров е служител на изданието „Фонтанка“ до 2016 г., след което се премества в Москва, където започва работа в изданието РБК, а му се отдава възможност да работи и като специален кореспондент на руската служба на Би Би Си.
Захаров написа няколко нашумели разследващи статии, за които получи наградата „Златно перо“. По-специално, той е автор на разследване за предполагаемата трета дъщеря на Владимир Путин, Луиза Розова.
От Захаров светът научава за медийната машина на „готвача на Путин“ Евгений Пригожин и за фабриката за тролове в Санкт Петербург.
През октомври 2021 г. журналистът беше обявен за „чуждестранен агент“ в Русия. През декември същата година той напуска Русия, след като разбира, че е следен. Оттогава живее в България.
Първото наказателно дело по част 2 на чл. 330.1 от Наказателния кодекс на Руската федерация беше образувано в началото на февруари миналата година срещу координатора на движението „Глас“ Артем Важенков.
Преди това активистът беше глобяван два пъти за това, че не е посочил статуса си на „чуждестранен агент“ в социалните мрежи.
През март ръководителят на отдела за контрол и надзор в областта на електронните комуникации на Роскомнадзор Евгений Зайцев съобщи, че следствените органи са образували наказателни дела въз основа на материали на отдела срещу 13 „чуждестранни агенти“ за липса на маркировка в техните материали.
Съгласно част 2 на чл. 330.1 от Наказателния кодекс на Руската федерация, за повторно отсъствие на маркировки в материалите на „чуждестранни агенти“ е предвидено наказание от глоба до 300 хиляди рубли и до две години лишаване от свобода.
Източник: Mediapool.bg
оставете коментар
Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране