07.01.2025 | 20:35
Фалшиви артисти върнаха 400 000 лв. от източените от театрите
Прокуратурата обяви, че броят на хората, през които са взети парите, е нараснал на 115

Близо 400 хил. лв. от източените над два милиона лева от театрите в Разград и Смолян през фиктивно назначени служители, вече са предадени на прокуратурата. Това съобщи за БНТ разследващият прокурор по делото Галин Гавраилов.

Последните предадени суми са от 6 януари 2025 г., като един от свидетелите е предал 23 хиляди лв., а друг – 1100 лв. Парите все още са при разследващите като веществено доказателство. Предстоят разговори с Министерството на културата и Министерството на финансите, за да бъде уточнено на коя от двете институции трябва да бъдат върнати.

Освен първоначално установените 45 фиктивно назначени в театъра в Разград, които са връщали обратно високите заплати, получавани от тях без да извършват съответната дейност, разследващите са открили още 20 фиктивни назначения там. В Смолян тези лица са 50 и не са установени други.

Почти всички свидетели по разследването с източването са разпитани. Предстои извършването на компютърно-техническа експертиза, свързана с генерирането на фиктивните трудови договори.

Във връзка със служителите на Министерството на културата, които бяха замесени в случая, са отделени материали, които са изпратени в Софийската градска прокуратура за проверка по случая.

„СЕГА“ припомня:

В началото на октомври м.г. стана известно, че през 82-ма души, нямащи нищо общо с изкуството – основно бармани, общи работници, безработни, строители, електротехници,  са били източени над 1,5 млн. лв. от държавната субсидия за театрите в Разград и Смолян. Това се разбра по време на брифинг на прокуратурата и МВР в Пловдив, където се води разследването.

Впоследствие стана ясно, че фалшиви артисти са поне 110 души, а източената сума е стигнала 2 млн. лв.

Заради разплетените схеми през октомври м.г.  бяха арестувани директорите на театрите в Смолян и Разград – Румен Бечев и Левон Манукян, а Министерство на културата и икономическа полиция започнаха проверки на културните институции в цялата страна.

Прокуратурата обяви, че в Разград са взимали по 25 000 лв., а в Смолян „само“ по 13 000 лв. Чрез първия театър „артистите“, които се водели популяризатори на културата и дейността на културните институции, са взели близо 1 млн., а във вторият малко над 500 000 лв.

На брифинга на прокуратурата по онова време стана ясно, че за схемата се е разбрало съвсем случайно, от сравнително незначителен на пръв поглед сигнал. Разследването започнало на 26 септември, когато в „Икономическа полиция“ в Пловдив бил внесен сигнал от един от назначените служители по схемата, който разказал кога и къде трябва да се предават изтеглените възнаграждения. Така в същия ден на бензиностанция край  в Пловдив са задържани двама от схемата, на които има повдигнати обвинения за изпиране на пари. Те са заловени със 147 хил. лева.

На следващия ден бяха арестувани директорът на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Левон Манукян и компютърният специалист Петко Писков. Те бяха обвинени за длъжностно присвояване в особено големи размери, представляващо особено тежък случай.

По-късно беше арестуван и шефът на театъра в Смолян Румен Бечев. И той, и Манукян бяха пуснати срещу парична гаранция.

оставете коментар

Антени не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране