
„Важно е докладът на Европейската комисия да се чете обективно от всички политически сили. Той не е за партийна употреба. Не може да се ползва за черпене на дивиденти или за отклоняване на вниманието от вътрешнопартиен проблем“, каза на брифинг депутатът от ГЕРБ Даниела Дариткова.
„Той е обективен, коректен и отчита постигнатите резултати. В него специално внимание е обърнато на противодействието на корупцията и темата за изменението на Конституцията“, каза от своя страна Десислава Атанасова.
„ЕК акцентира, че има много добро сътрудничество между българската държава, правителството и Народното събрание, което чрез своя председател Цвета Караянчева изпрати специално писмо до Венецианската комисия, че се подготвят промени в Конституцията, които да гарантират на българските граждани, че ще има още по-голяма независимост в съдебната система. Това е една от темите, които е приветствана в доклада на ЕК“, каза още Атанасова.
Тя обърна внимание и на друга тема в доклада – противодействието на корупцията. Анализ показва, че България е една от страните, които предприемат най-своевременни и адекватни мерки за изпълнение на отправените препоръки вследствие на преглежданите оценки.
„Комисията акцентира и върху усилията на българското правителство в борбата с корупцията, в консолидираната законодателна рамка и дейността на специализираните структури в изпълнителната и съдебната власт и отчита, че тези усилия свидетелстват за решимостта на българските институции за справянето на този проблем“, поясни Десислава Атанасова.
„Комисията акцентира върху сфери, в които държавите членки, и конкретно България, приоритетно да насочат своите действия, за да гарантират спазването на върховенството на правото в Европейския съюз. Тези области съвпадат и с набелязаните приоритети на правителството“, каза от своя страна Даниела Дариткова.
Тя подчерта, че за разлика от други партии, ГЕРБ няма собствена медия. Затова и медийната обективност е основаваща за партията.
„Докладът изрично посочва, че в началото на годината бяха инициирани серия от разследвания за корупция по високите етажи на властта, като в някои от случаите бяха повдигнати и обвинения“, изтъкна тя.
„ЕК констатира, че българското законодателство предоставя основните правни гаранции за защита и дейност на журналистите и медиите. Правителството потвърждава вече поетия ангажимент за гарантиране на върховенството на правото в България като член на ЕС и готовността на страната ни за активно участие в диалога за върховенство на закона и правото“, допълни Дариткова.
https://www.facebook.com/PPGERB/videos/790124365115798/
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране