
„Не съм казал, че няма да с явява пред Народното събрание. Аз уважавам НС като висш орган. Становището на Прокуратурата и моето е, че чл. 24 от Правилника за дейността на Народното събрание противоречи на конституцията. Обръщам внимание на решение на КС №5 от 1995 година. Конституционните съдии са казали следното: не могат да бъдат канени в комисии магистрати, президент и конституционни съдии“. Това заяви главният прокурор Иван Гешев в кулоарите на Народното събрание, след като прекъсна отпуската си.
„Постоянните комисии, каквато е и Правната комисия, осъществяват парламентарен контрол. Трайна е съдебната практика, че по отношение на съдебната власт е недопустим съдебния контрол. Това е така, защото това променя баланса в държавата и в частност принципа за разделение на властите“, добави още главният прокурор.
Той добави, че „за добро или лошо в днешния правилник съществува член 24, а той има силата на закон”.
Гешев заяви, че утре или в понеделник ще внесе искане в Конституционния съд за обявяването на този текст като противоконституционен.
Главният прокурор коментира и борбата с престъпността:
Нашите европейски партньори много пъти са казвали, че нашият Наказателно-процесуалният кодекс е формалистичен. Това е посочено стотици пъти в европейски документи и следва да бъде преведен в съответствие с европейското законодателство. В противен случай се постига ниска ефективност в борбата с престъпността. На това наше становище към Правната комисия няма отговор. Внесохме и експертно становище за пътно-транспортните произшествия. За увеличаване на наказанията, за прецизиране на текстовете. За отнемането на МПС на дрогирани и пияни шофьори. За тези неща още нямаме отговор, а това са неща, които касаят всеки един български гражданин. Ръста на тези престъпления е стотици проценти в последните години. Това са важните неща, които стоят пред българското общество”, добави Иван Гешев.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
